Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) po bandymų savo laboratorijoje II šių metų ketvirtį iš rinkos įpareigojo pašalinti 49 tipų įrenginius ir aparatus, neatitinkančius ES reikalavimų elektromagnetiniam suderinamumui bei efektyviam radijo dažnių spektro naudojimui. Tarp pašalintų prietaisų atsidūrė belaidis mikrofonas, LED šviestuvai, maitinimo šaltiniai, AC/DC įkrovikliai, LED prožektoriai ir net dulkių siurbliai, taip pat – elektroniniai žaislai ir buities įranga, pavyzdžiui, gręžtuvai, šlifuokliai, viryklės, sulčiaspaudės, plaukų džiovintuvai, įkrovikliai.
Iš viso prekybos vietose patikrinta 210 įrenginių atitiktis administraciniams reikalavimams įprastinėje prekyboje ir 80 tipų įrenginių atitiktis internetu vykdomoje elektrinių ir elektroninių aparatų prekyboje.
„Kaip ir visoje ES, Lietuvoje mes siekiame dar geriau apsaugoti vartotojus bei telekomunikacinius tinklus nuo rinkoje parduodamų nekokybiškų tridžius keliančių įrenginių. Dėl to planuojame ženkliai stiprinti vykdomą rinkos priežiūrą, taip pat ir radijo ryšio įrenginių skleidžiamų elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai sityje“, – sako RRT laboratorijos vadovas Arvydas Giedraitis.
Jau 2025 metais RRT ruošiasi pradėti vykdyti savitosios sugertosios galios (angl. SAR), kai žmogų veikia radijo dažnių elektromagnetiniai laukai, kuriuos skleidžia rankoje laikomi arba prie kūno nešiojami belaidžio ryšio įtaisai, matavimus.
Būtent apie šiuos matavimus plačiai kalbėta pernai, kai pasirodė informacija, jog Prancūzijos reguliuotojo ANFR matavimų duomenimis telefonų „Apple iPhone 12“ SAR rodikliai viršijo normas. Vėliau buvo paskelbta, kad po programinės įrangos atnaujinimo Prancūzijoje šis telefonas atitiko leistinas savitosios sugertosios galios (SAR) ribas galūnėms. Prancūzijoje kasmet nustatytoma nemažai atvejų, kai ir kitų gamintojų telefonai viršija SAR ribas.
Nuo kitų metų ir RRT, kaip paskirtoji Europos Sąjungos radijo ryšio įrenginių bandymų įstaiga, atliks šiuos bandymus tiek vidaus rinkoje, tiek ir visoje ES rinkoje parduodamiems radijo ryšio įrenginiams.