Šiuo metu vidutinė 1 kW saulės modulių kaina rinkoje yra 220 eurai, arba 53 proc. mažesnė nei pernai tuo pačiu metu, kai ji siekė 468 eurus. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros (LEA) šių metų antrąjį ketvirtį atliktas rinkos tyrimas, rašoma LEA pranešime žiniasklaidai.
Apklausus daugiau nei 30 saulės moduliais prekiaujančių ir saulės elektrines įrengiančių įmonių, taip pat nustatyta, kad šiemet gegužę vidutinė 1 kW galios saulės modulių kaina buvo 19 proc. mažesnė nei balandį, kai panašių saulės modulių kaina siekė 272 eurus.
Nuo 2022 m. Lietuvos energetikos agentūra atlieka saulės modulių kainų rinkoje stebėseną, siekdama įvertinti, kaip jos keičiasi, ir kaip kinta investicijų į saulės elektrines atsiperkamumas.
Šių metų balandžio–gegužės duomenimis, 10 kW galios saulės elektrinės modulių kaina vidutiniškai sudaro apie 38 proc. visos saulės elektrinės įrengimo kainos. Priklausomai nuo modulio techninių parametrų, naudojamos technologijos ir tipo bei gamintojo šalies, vidutinė pigesnių, mažesnio efektyvumo ir trumpesnio naudojimo laiko 10 kW modulių kaina gali būti apie 2 430 eurų, o brangesnių, ilgaamžiškesnių ir efektyvesnių – apie 4 285 eurų.
Įsirengti pigesnę 10 kW saulės elektrinę vidutiniškai gali kainuoti apie 6 279 eurų, brangesnę elektrinę – apie 8 600 eurų ir daugiau.
Birželio 13 d. ESO duomenimis, Lietuvoje gaminančių vartotojų yra kiek daugiau nei 107 tūkstančiai. Pernai jų buvo apie 89 tūkstančius ir, palyginti su 2022-aisiais, padaugėjo dvigubai.
Pagal gaminančių vartotojų saulės elektrinių įrenginių galią, tenkančią 1000 gyventojų, pirmauja Vilniaus ir Kauno rajonų savivaldybės, kuriose 1000-ui gyventojų tenka apie 700 kW galios. Mažiausiai saulės elektrinių galios tenka 1000-ui gyventojų Visagino ir Neringos savivaldybėse – vidutiniškai 58 kW.
Nepaisant prognozuoto modulių gamybos ir importo apimčių sumažėjimo, Europos rinką vis dar pasiekia daugiau saulės modulių iš Azijos nei šiuo metu yra paklausa. Dėl to didėja jų atsargos, įskaitant net ir didelio našumo klasių modulius. Tai daro papildomą spaudimą modulių kainoms mažėti.
Saulės elektrines įsirengiantys pastatų savininkai pageidauja, kad jų sistemose būtų įdiegti aukštos galios moduliai, naudojant naujausias technologijas. Tokius reikalavimus atitinkančius modulius reikia iš naujo užsakyti gamintojams, tuo metu tiekėjams sunku parduoti sukauptus anksčiau pagamintus bei daug didesnėmis kainos įsigytus modulius, kurie turėtų vis labiau nuvertėti. Prognozuojama, kad saulės modulių kainos šiemet ir toliau turėtų mažėti dėl tiekėjų sandėliuose sukauptų produkcijos atsargų.
Skelbiama, kad iki šių metų pabaigos pasauliniai saulės modulių gamybos pajėgumai išaugs dvigubai, o apie 90 proc. naujų gamybos pajėgumų bus pastatyta Kinijoje, kur reikšmingai subsidijuotas saulės modulių gamybos pajėgumų augimas daro neigiamą įtaką Europos Sąjungos (ES) saulės modulių gamintojų pajėgumams išlikti konkurencingiems pasaulinėje rinkoje, taip pat išlaikant darbo vietas ir užtikrinant europinius saugumo standartus. Pavasarį šis klausimas buvo aptartas ES energetikos ministrų susitikime Briuselyje. Europos Komisija žada sugrįžti prie šio klausimo šių metų antrąjį pusmetį.
Specialistai perspėja saulės elektrinių statytojus, kad būtina įvertinti ne tik kainą, bet ir rizikas ir įsigyti tik patikimų gamintojų siūlomus saulės modulius bei kitą įrangą. Svarbu įvertinti, ar gamintojas atitinka ES bei globalius standartus.
Saulės elektrinių keitikliai sukaupia daug namų arba įmonės informacijos ir asmeninių duomenų. Keitiklis yra dalis bendros objekto energijos valdymo sistemos, kuri valdo įvairius įrenginius, o ši sistema integruojama į namų ar įmonės vidinį tinklą, todėl dėl kibernetinių išpuolių galimas duomenų nutekėjimas padarytų nemažai žalos. Įsilaužę į gamintojų neapsaugotus saulės elektrinės keitikliu nusikaltėliai gali patekti į savininko namų vidinį interneto tinklą, dėl to bus pažeidžiami į jį pajungti įrenginiai ir net nutekinti banko sąskaitų duomenys bei įmonės komercinės paslaptys.
Todėl sistemos turi būti tinkamai apsaugotos. Svarbiausia – ne tik kibernetinėms atakoms atspari patikimų gamintojų įranga, sertifikuoti rangovai bei profesionali elektrinės priežiūra, bet ir paties savininko atsakingas požiūris į saugumą: užtikrinta nuolatinė visos IT sistemos priežiūra ir nuolatinius saugos sprendimų atnaujinimas.