Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ prijungta saulės elektrinė Tauragės rajone pradėjo bandomąją elektros gamybą. Tai trečioji saulės elektrinė, prijungta prie Lietuvos elektros perdavimo tinklo. Šiame objekte jau iki šiol veikė vėjo elektrinių parkas, prijungus saulės elektrinę jis tapo pirmuoju perdavimo tinkle veikiančiu hibridiniu parku.
„Ignitis Renewables" nuotrauka
„Hibridiniai parkai, kuriuose, pavyzdžiui, prie jau veikiančių vėjo elektrinių tame pačiame perdavimo tinklo taške prijungiamos ir saulės, yra efektyvesni, nes išnaudoja tą pačią tinklo infrastruktūrą. Todėl jie yra labai svarbūs Lietuvai siekiant 100 proc. elektros energijos pasigaminti iš atsinaujinančių išteklių. Laikotarpiai, kai saulės ir vėjo gamyba sutampa, Lietuvoje yra pakankamai reti, be to, perteklinę gamybą galima suvaldyti instaliuojant kaupimo sistemas“, – sako Donatas Matelionis, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas.
Tauragės rajone, Lauksargių seniūnijoje statomą saulės elektrinę vysto tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“.
„Tauragės rajone jau daugiau nei dešimtmetį sėkmingai veikia mūsų vėjo elektrinių parkas, o dabar šalio jo įsikurs dar ir saulės elektrinė. Šis pirmasis „Ignitis renewables“ hibridinis parkas neabejotinai prisidės prie mūsų ir visos „Ignitis grupės“ tikslo plėsti žaliosios gamybos pajėgumus“, – sako „Ignitis renewables“ atsinaujinančios energetikos Lietuvoje vadovas Giedrius Meškelė.
Saulės elektrinės įrengtoji galia yra 22 MW, o leistina generuoti galia – 17 MW. Šioje vietoje veikiančio vėjo elektrinių parko įrengtoji ir leistina generuoti galia yra 15 MW.
Planuojama, kad saulės elektrinių parkas pradės komercinę veiklą 2025 metais.
Lietuvoje jau veikiančių saulės ir vėjo elektrinių leistina generuoti galia, sudėjus perdavimo ir skirstymo tinklus, šiuo metu yra 2,8 GW ir sudaro apie pusę viso šalies elektros gamybos pajėgumo.
„Litgrid“ vertinimu, 2030 m. Lietuvos elektros rinkos vartojimo ir eksporto galimybės leis prijungti ne mažiau kaip 4,4 GW saulės ir 5 GW vėjo elektros gamybos pajėgumų – bendrai 9,4 GW. Per ateinančius dešimtmečius prognozuojamas ir dar kelis kartus didesnis elektros poreikis.
„Litgrid“ informacija