Garsiame futuristiniame G.Orwello romane „1984“ vaizduojama niūri visuomenė, kurioje vyriausybė nuolat seka savo piliečių gyvenimą. Panašu, kad greitai tokios fantastiškai skambėjusios vizijos gali tapti realybe Kinijoje. Shenzhenio mieste netrukus pradės veikti galinga stebėjimo sistema, kurią sudarys ne tik 20 tūkst. modernių filmavimo kamerų gatvėse, bet ir specialiomis mikroschemomis aprūpintos gyventojų kortelės.
Shenzhenyje, kuriame gyvena virš 12 mln. žmonių, Kinijos vyriausybės užsakymu JAV technologijų bendrovė diegia vaizdo kamerų tinklą. Jis, padedamas specialios programinės įrangos, galės identifikuoti policijos ieškomų žmonių veidus bei įspėti apie neįprastus įvykius.
Be to, jau šį mėnesį gyventojams bus išduotos tapatybės kortelės, kuriose bus išsami informacija apie jų asmenybę ir gyvenimą: išsilavinimas, darbo patirtis, išpažįstama religija, bet kokių susidūrimų su teisėsauga istorija, ligos istorija ir t.t. Ateityje planuojama į šiuos duomenis dar įtraukti apmokėjimo už metro bei smulkių prekių įsigijimų istoriją.
Artimiausiu metu Kinija planuoja tokias korteles išduoti 150 mln. didelių miestų gyventojų, ypač atvykėliams, neturintiems nuolatinės gyvenamosios vietos. Pagrindinis akcijos argumentas – kova su nusikalstamumu bei noras sekti itin sparčius migracijos iš kaimų į miestus srautus. Tačiau ekspertai pažymi, kad tokios priemonės suteiks galimybę vyriausybei sekti piliečius, pažeis pastarųjų teisę į privatumą ir ribos jų laisvę.
Shenzhenis turi prastą reputaciją dėl gausaus žmogžudysčių ir kitų nusikaltimų skaičiaus.