Izraelio kariuomenė sujungė dvi šiuolaikinį karą transformuojančias technologijas – bepilotę skraidyklę ir dirbtinį intelektą. Iš oro sistema stebi Izraeliui strategiškai svarbius dujų gręžinius, kurie dažnai atsiduria priešiškų valstybių taikiklyje.
Bepilotei skraidyklei artėjant prie Viduržemio jūros, šiaurės Izraelyje įsikūrusiame centre specialistai ekranuose pastebi potencialias grėsmes. Dirbtiniu intelektu paremta sistema paskirsto jas pagal pavojaus lygį. Žmogui belieka stebėti, ir vertinti – ar sistema nesuklydo.
„Iš esmės tai visiškai autonominė platforma, vadinasi, mums nereikia jos valdyti, operatorius tik stebi platformą, bet ji skrenda ir renka duomenis pati“, – teigia drono operacijų vadovas Guy Gerasy.
Izraelio kariuomenė jau gerokai pasistūmėjo integruodama dirbtinį intelektą šalies apsaugai. Šalies kontrolėje esanti jūrų teritorija – dar didesnė nei teritorija sausumoje – strategiškai svarbi ir itin saugoma gamtinių išteklių vieta.
Pastaruosius 15 metų Viduržemio jūros rytinėje dalyje atrasti didžiuliai gamtinių dujų telkiniai, Izraelis tapo energijos eksportuotoju. Išteklių vertė dar padidėjo po Rusijos invazijos, kai rusiškų dujų priklausomybės atsisakanti Europos Sąjunga pradėjo dairytis į kitas rinkas.
„Izraelio vandenys ir karinis jūrų laivynas visada išliko svarbūs Izraelio saugumui bei ištekliams. Daugelį metų saugome juos, kylant įvairioms grėsmėms jūroje“, – sako „Israel Aerospace Industries“ atstovas Oren Guter.
Gamtiinių dujų gręžiniai – potencialus taikinys priešiškai Izraeliui valstybei ar grupei, kurių regione – ne viena: nuo grupuotės „Hamas“ Gazos ruože, iki Irano remiamos „Hezbolah“ – pernai į dujų platformą pasiuntusios tris dronus, kuriuos Izraelis skelbia perėmęs.
Žmogui sunkiai aprėpiamą vandens plotą danguje stebinčios dirbtinio intelekto sistemos integruojamos tuo metu, kai Izraelis plečia veiklą jūroje – statys daugiau gręžinių ir suskystintųjų dujų terminalą.
„Sistema aprėpia didelį taikinių skaičių teritorijoje. Jų gali būti šimtai ir net tūkstančiai. Algoritmai perspėja apie įtartiną taikinį, kurį reikia įvertinti. O tai sutaupo labai daug laiko ir žmogiškųjų išteklių“, – teigia G, Gerasy
Izraelis dešimtmečius tobulino mitais apipintą slaptąją dronų programą, skraidyklės padėjo susidoroti su taikiniais, esančiais taip toli, kaip Iranas ar Sudanas.
„Vis dažniau matome, kai jūrų teritorijos tampa ginčų ir konfliktų zona“, – sako O. Guter.
Valstybinės gynybos bendrovės dronas „Heron“ ir jo sistema „StarLight“ dabar yra pagrindinė Izraelio jūrų gynybos sudedamoji dalis. Skraidyklę Karinės oro pajėgos praminė akimis virš jūros. Pavyzdžiui, infraraudonųjų spindulių kamera drone gali stebėti net dvidešimties kilometrų atstumu nutolusios didžiausios Izraelio dujų platformos, pavadinos „Leviatanu“, darbuotojus.