Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ toliau bendradarbiauja su verslo ir mokslo organizacijomis testuojant pirmąją Baltijos šalyse prie perdavimo tinklo prijungtą 1 MW bateriją. Operatorė pasirašė sutartį su atsinaujinančios energetikos vystymo bendrove „Green Genius“ dėl tarptautinio įvertinimo sulaukusios eksperimentinės baterijos bandymų, pranešė „Litgrid“.
Vilniaus TP veikianti 1 MW baterija / „Litgrid“ nuotr.
„Vykstant atsinaujinančios energijos išteklių (AEI) plėtrai svarbu suprasti, kad tokių šaltinių generuojama elektros galia yra nepastovi. Baterijos gali ją subalansuoti, todėl šių įrenginių vystymas yra svarbus ir verslui, investuojančiam į žaliąją energetiką, ir vartotojams. Planuojama, kad iki 2030 m. atsinaujinančios energetikos išteklių instaliuota galia Lietuvoje bus septynis kartus didesnė, nei dabar. Esame atvėrę 1 MW bateriją tiek verslo, tiek mokslo organizacijoms, kad šios galėtų išmėginti bateriją savo verslo reikmėms ar įgyvendinti mokslinius tyrimus“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.
Pirmoji Baltijos šalyse prie elektros perdavimo tinklo prijungtos 1 MW galios ir 1 MWh talpos baterija gali ne tik kaupti ir momentiškai pateikti energiją į tinklą, bet ir padėti valdyti dažnį bei kitus sistemos parametrus. Baterijos reakcija žaibiška: valdymo komandos apdorojimo laikas siekia 87 milisekundes (ms), o visiškas persijungimas iš įkrovimo į generavimą trunka dar trumpiau – 70 ms.
Bendradarbiavimo su „Green Genius“ metu baterija bus išbandoma skirtingais scenarijais – siekiant imituoti jos veikimą elektros biržos „Nord Pool“ dienos prieš ir dienos eigos (angl. „day ahead“ ir „intraday“) rinkose ji bus įkraunama ir iškraunama pagal iš anksto suplanuotą grafiką. Taip pat bus tiriama, kaip baterija gali papildyti saulės ir vėjo jėgainių veikimą.
Bandymai leis suprasti, kaip didesnės galios baterijos galės užtikrinti, kad vystomi AEI projektai atitiktų keliamus tinklo reikalavimus tapdami labiau prognozuojamais elektros energijos generacijos šaltiniais.
„Baterijų technologijos įvedimas gali iš esmės performuoti energetikos rinką net keliais aspektais. Pirmiausia, tai leis efektyviau valdyti žaliosios energijos galios srautus, tad galėsime sparčiau pereiti prie švarios ir tvarios energetikos, didinti atsinaujinančių energijos išteklių integralumą, o taip pat užtikrinti šalies energetinę nepriklausomybę. Baterijos taip pat turės teigiamos įtakos elektros kainai. Tad šį bendradarbiavimą baterijų srityje laikome strategiškai svarbiu, turėsiančiu įtakos tiek Lietuvos ekonomikai, tiek visiems gyventojams“, – sako „Green Genius“ vadovas Ruslanas Sklepovičius.
„Litgrid“ 1 MW baterijos projektas sulaukė gausaus tarptautinio pripažinimo. Šį gruodį jis laimėjo Niujorke vykusiame reitingų agentūros „S&P Global Ratings“ organizuotuose „Platts Global Energy Awards“ apdovanojimuose, „proveržio tinkle“ (angl. Grid Edge) kategorijoje. 1 MW baterija taip pat buvo įvertinta didžiausiuose Europoje atsinaujinančios energetikos apdovanojimuose „The Smarter E Award“ – jai atiteko „Išskirtinio projekto“ kategorijos nugalėtojos titulas.
Šį pavasarį „Litgrid“ pakvietė mokslo ir verslo bendruomenes susipažinti su baterija ir ją išmėginti. Šią vasarą jau atlikti bandymai su „Ignitis gamyba“ ir Lietuvos energetikos institutu, kurie parodė, kad baterijų sistemos įgalintų Kauno hidroelektrinę teikti dažnio valdymo paslaugas. Šį rudenį „Litgrid“ ir Kauno technologijos universitetas (KTU) sutarė bendradarbiauti energijos kaupimo sistemų ir perdavimo tinklo valdymo srityse. Susitarime numatyta kartu vykdyti mokslinius tyrimus ir vystyti inovacijas.
2023 m. pradžioje į „Litgrid“ perdavimo tinklą bus pradėta jungti keturių energijos kaupimo įrenginių (baterijų) sistemą, kurių bendra suminė galia ir talpa sieks 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh). Projektą įgyvendina „Energy cells“.