Didžiausios Baltijos šalyse žaliosios energijos gamintojos „Latvenergo“ valdoma energetikos sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva“ planuoja aktyvią viešojo elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą Lietuvoje. Šį žingsnį nuspręsta žengti įvertinus esamą viešojo įkrovimo tinklo situaciją, infrastruktūros plėtros galimybes ir atsižvelgiant į augančius poreikius verslo ir viešajame sektoriuje bei savo, kaip rinkos dalyvio, pranašumus.
„Rinkos išmanymas, Latvijoje sukaupta patirtis bei turimi finansiniai ir elektros energijos pajėgumai bus gera paspirtis plėtojant šią verslo sritį. Valdome didelį su elektros energija susijusį paslaugų krepšelį ir turime sukaupę nemažą mumis pasitikinčių klientų bazę, todėl natūraliai galime jiems pasiūlyti paslaugą su pilnu aptarnavimu. Tad per šiuos ir ateinančius metus Lietuvoje planuojame atidaryti pirmąsias viešo krovimo stoteles, o bendras „Elektrum Drive“ prekės ženklo krovos stotelių skaičius Baltijos šalyse turėtų pasiekti 230 įkrovimo taškų. Numatome, kad mūsų investicijos į viešą elektros krovos tinklo plėtrą Lietuvoje iki 2025–2026 metų sieks kelias dešimtis milijonų eurų, o per artimiausius 5 metus tikimės užimti ne mažiau kaip trečdalį elektromobilių įkrovos stotelių viešo tinklo rinkos“, – sako bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.
Viešojo elektromobilių įkrovimo paslaugų srityje „Latvenergo“ Latvijoje dirba nuo 2019 m. Šiuo metu „Elektrum Drive“ stotelių tinklą sudaro 130 viešo įkrovimo taškų didžiausiuose Latvijos miestuose, nuo rudens aktyviai planuojama plėtra Lietuvoje ir Estijoje.
Nepaisant vartotojams nepalankios elektros kainų dinamikos, elektromobilių skaičius toliau didėja, auga ir viešo įkrovimo stotelių poreikis ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesniuose, užmiestyje bei keliuose. Pasak M. Gigos, šiandien Lietuvos keliais važinėja daugiau elektromobilių nei kitose Baltijos šalyse, todėl matomas nemenkas potencialas vystyti viešąjį krovos tinklą. Jo plėtra yra ir vienas iš svarbių valstybės tikslų – iki 2030 m. Lietuvoje turi būti įrengta 6 tūkst. viešųjų arba pusiau viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų.
„Sieksime, kad elektromobilių įkrovimo klausimas vartotojams nekeltų galvos skausmo, o visas susijusias paslaugas jie gautų iš vienų rankų, tad vystydami krovos prieigų tinklą investuojame ir siūlome ne tik įrangą – pačias įkrovimo stoteles, bet ir visas įrengimo paslaugas: naujo įvado atvedimą, galios didinimą, elektrą, mobiliąją programėlę, mokėjimų surinkimą, 24/7 klientų aptarnavimą skambučių centro pagalba, monitoringą bei techninį stotelių aptarnavimą“, – vardija jis.
Plėtra orientuota ir į verslo subjektus, ir į viešas įkrovimo stoteles šalies savivaldybėse. Atsižvelgiant į skirtingus elektromobilių vairuotojų poreikius, siūlomi tiek lėto (AC), tiek ir greito bei itin greito įkrovimo (DC) sprendimai.
„Statistiškai didžioji dauguma šalyje registruotų elektromobilių turi mažas ar vidutines baterijas, tačiau be dėmesio nenorime palikti ir galingesnių elektromobilių vairuotojų. Be to, skirtingose vietose įrengtoms įkrovimo stotelėms vartotojai turi skirtingų lūkesčių – namuose ar darbovietėje jiems pakanka lėto krovimo, tuo tarpu keliaujant tikimasi elektromobilį pasikrauti per kuo trumpesnį laiką. Todėl būtini skirtingi, o tuo pačiu ir efektyvūs, kokybiški ir tvarūs sprendimai“, – komentuoja M. Giga.
Bendrovei svarbi ne tik tvari tinklo plėtra, bet ir švari elektros energija, kurią įkrovimo stotelėms planuojama teikti iš „Elektrum Lietuva“ valdomų saulės parkų.
Kuriamas bendras trijų valstybių tinklas užtikrins vairuotojams kelionę be rūpesčių ne tik savo šalyje, bet ir tarp skirtingų valstybių. Vartotojų patogumui Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikia nemokama išmanioji programėlė „Elektrum Drive“, kuri padės vartotojams patogiai įkrauti savo elektromobilį keliaujant visose Baltijos šalyse. Programėlėje matomas įkrovimo stotelių žemėlapis, galima stebėti įkrovimo stotelių užimtumą, planuoti savo elektromobilio įkrovimo laiką, matyti įkrovimų sesijų istoriją, įsikrauti elektromobilį, apmokėti ir atsisiųsti sąskaitas.
Naudotis „Elektrum Drive“ viešo įkrovimo stotelėmis turės galimybę ir kitų šalių vairuotojai, nes informacija apie tinklui priklausančias įkrovimo stoteles viešinama „PlugShare“, „Plugsurfing“, „Google Maps“ ir daugelyje elektromobilių gamintojų navigacijos sistemų.