Ukrainą jau kurį laiką atakuoja iranietiški dronai. Šiais bepiločiais dronais buvo atakuota ir Ukrainos sostinė Kyjivas. Nacionalinės bepiločių sistemų plėtros asociacijos vadovas ir įmonės „AeroDiagnostika“ įkūrėjas Robertas Urbanavičius LRT RADIJUI sako, kad iranietiški dronai pasižymi savo atsparumu, o juos numušti yra sudėtinga dėl specifinės charakteristikos.
Toks dronas neturi jokios optikos, jis skrenda aklai pagal GPS koordinatę, dėsto R. Urbanavičius. Pasak jo, sutrikdyti tokio drono darbą yra sudėtinga, „nes jis nebūtinai naudosis civilizuotos GPS sistemos duomenimis“.
„Jis, labai tikėtina, prisiriš prie kiniškos „Beidu“ arba „Glonass“ (Rusijos palydovinės navigacijos sistema, veikianti kaip palydovinės radionavigacijos tarnybos dalis; tai yra alternatyva pasaulinei padėties nustatymo sistemai (GPS) ir yra antroji navigacinė sistema, veikianti pasauliniu mastu ir panašaus tikslumo – LRT.lt) sistemos“, – sako R. Urbanavičius.
Tai yra didžiulis tokių dronų išskirtinumas ir juos numušti yra sudėtinga, toliau kalbą tęsia Lietuvoje dronus gaminančios įmonės įkūrėjas. „Įsivaizduokime tokį skrendantį aparatą, kurio svoris yra apie 200 kilogramų ir kuris skraidina maždaug 50 kg. sprogmens, – dėsto dronų specialistas. – Jis nieko negirdi ir nieko nemato, jisai skrenda ir tiksliai žino kur – jį prietaisai tiksliai veda į iš anksto numatytą vietą.“
Anot R. Urbanavičiaus, vienintelis būdas sustabdyti iranietiškus dronus yra juos „tiesiog fiziškai numušti“. Tačiau tam, kad tai padaryti, reikia turėti labai daug priemonių, LRT RADIJUI tvirtina startuolio įkūrėjas.
„Čia gali būti keli sprendimo variantai. Pirmas variantas, tai antidroninė priemonė, kuri trikdys tos rusiškai kiniškos navigacinės sistemos duomenis. Antras variantas yra tiesiog „užmėtyti akmenimis“ – ar tai bus kulkos, ar raketos, čia jau kitas klausimas“, – teigia pašnekovas.
LRT.lt primena, kad šių metų rugpjūčio pabaigoje Kyviškių aerodrome buvo pristatyti Lietuvoje gaminami dronai, tarp kurių – ir skirti gynybai. R. Urbanavičius tuomet pristatė skirtingų paskirčių bepiločius orlaivius, kurie, anot jo, galėtų pridengti garsiuosius „Bayraktar“ karinius dronus.
Viso pokalbio su R. Urbanavičiumi apie iranietiškus dronus klausykitės LRT RADIJO laidos „60 minučių“ radiotekos įraše.
Parengė Vismantas Žuklevičius.