Idėja krauti elektromobilius nuo elektros stulpų virto realybe – Vilniuje pradeda veikti pirmosios 9 tokio įkrovimo stotelės. Iki 2023-iųjų pabaigos Vilniaus miesto savivaldybė iš viso įdiegs apie 100 šio tipo stotelių – tai kiekis, kuriuo norima paskatinti elektromobilių skaičiaus augimą sostinėje. Savivaldybės planuose iki 2030 metų tokių stotelių skaičių padidinti bent iki 2000, o jei pavyks gauti ir Europos Sąjungos paramą – antra tiek.
A. Kačerausko nuotr.
„Pusė visų Lietuvoje naudojamų elektromobilių važinėja po Vilnių, jų skaičius neabejotinai augs ir toliau, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Bet tam, kad elektra varomas automobilis būtų patrauklus pasirinkimas ne tik gyvenantiems individualiuose namuose ar turintiems įkrovimo vietą darbovietėje, miestui reikia plėsti dalijimuisi patogų jų tinklą. Laimės ne tik elektromobilių naudotojai, bet ir visi vilniečiai, kurie kvėpuos švaresniu oru.“
Meras pabrėžia, kad į apšvietimo stulpus integruotos stotelės atitinka ir naująjį gatvių standartą, pagal kurį perteklinių gatvės elementų turi būti vengiama, tad jau esami turi būti ir daugiafunkciai.
Šiuo metu ant apšvietimo stulpų jau įrengtos 9 elektromobilių įkrovos stotelės skirtinguose rajonuose: Architektų g. 60A, Rugių g. 37, Girulių g. 5, K. Ulvydo g. 7, S. Žukausko g. 41, Santariškių g. 31, Smolensko g. 39, S. Konarskio g. 20, Rinktinės g. 9. Stotelių vietos parinktos atsižvelgus į gyventojų prašymus, masinį poreikį, technines galimybes.
Stotelių įrengimui pasirinkti tie apšvietimo stulpai, prie kurių galima lengvai pasistatyti elektromobilį. Daugiausia įkrovos stotelių bus daugiabučių kvartaluose ir kitose viešose vietose. Kad būtų lengvai atpažįstamos ir neužstatomos ne elektra varomais automobiliais, įkrovos stotelės pažymėtos atitinkamais kelio ženklais.
„Miestas tęsia apšvietimo modernizaciją, o sutaupyti energijos resursai leidžia siūlyti įkrovos paslaugą miestiečiams, – teigia „Vilniaus apšvietimo“ direktorius Andrius Deimantas. – Sprendimas nereikalauja ir brangių papildomų įrengimo darbų – išnaudojama jau turima infrastruktūra.“
Pagal Vilniaus savivaldybės įkrovimo stotelių plėtros planą, iki 2030 m. pirmiausia didžiausias dėmesys bus skiriamas tankiai apgyvendintoms miesto teritorijoms. Pirmuoju plano etapu bus siekiama, kad įkrovos stotelė gyventojams būtų ne toliau kaip už 500 metrų, o antruoju etapu šį atstumą ketinama sutrumpinti iki 300 metrų.
Įmonės „Vilniaus apšvietimas“ stotelės yra trijų tipų: greitojo, vidutinio ir įprasto įkrovimo. Ant apšvietimo stulpų įrengiamos stotelės yra įprasto įkrovimo. Greito įkrovimo stotelėse savo transporto priemones gyventojai galės pasikrauti nemokamai, o kitose – pagal dieninius ir naktinius elektros kainos tarifus.
Interaktyvus žemėlapis su įkrovimo stotelėmis skelbiamas „Vilniaus apšvietimo“ interneto svetainėje. Žemėlapyje galima matyti stotelių sąrašą, įkrovimo kainas, kokią mobiliąją programėlę naudoti bei kitą informaciją apie stotelę. Nuskenavus ant įkrovos stotelės esantį QR kodą ir atsisiuntus mobiliąją programėlę, galima pradėti įkrovos sesiją ir valdyti stotelę – pradėti ir užbaigti įkrovą bei lengvai atsiskaityti už paslaugą.
Stotelės, įrengtos ant apšvietimo atramų, veiks tik tamsiuoju paros metu, kai atramose yra elektros įtampa. Žiemą atitinkamai laikas įkrovimui bus ilgesnis, vasarą – trumpesnis. Stotelės bus pažymėtos specialiais kelio ženklais, rodančiais ir parkavimo vietą, ir papildomą rezervavimą elektromobilių įkrovimo paskirčiai nuo 23 iki 7 val. Ne elektromobiliai bei nesikraunantys elektromobiliai negalės tose vietose stovėti ar parkuotis laiku, kuris numatytas įkrovimui. Kitu paros metu vietos yra įprasto (bendro) parkavimo paskirties.
Kad stotelės būtų naudojamos pagal šį modelį, kontroliuos savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“.
Įkrovos stotelių įrengimas ant apšvietimo stulpų finansuojamas UAB „Vilniaus apšvietimo“, Vilniaus miesto savivaldybės bei ES lėšomis, o tinklo plėtrai vykdomi viešųjų pirkimų konkursai.