NASA patvirtino JAV grįžimo į Mėnulį programos misijos Artemis I pirmojo paleidimo datą. Raketos-nešėjos „Space Launch System“ (SLS) su kosminiu laivu startas turėtų įvykti rugpjūčio 29 dieną. Jeigu kas nors nepavyktų, agentūra numatė dvi rezervines datas – rugsėjo 2 ir 5 dieną.
NASA SLS © NASA
Šis „Artemis“ misijos etapas bus nepilotuojama – laivas skries į Mėnulio orbitą, kelias savaites ten pabus, o paskui grįš Žemėn. Analogišką skrydį, tik jau su NASA ekipažu, NASA planuoja 2025 metais.
„Rugpjūčio 29-oji – mūsų pagrindinė data, šią datą rezervavome“, – patvirtino „Artemis“ programos vadovas Michael Sarafin. Jis pridūrė, kad jeigu raketos tą dieną iškelti nepavyks, tuomet NASA persijungs į kitus „starto langus“ – rugsėjo 2 ir 5.
Supersunkiosios raketos-nešėjos SLS ir kosminio laivo „Orion“ duetas į Floridos valstijos Kenedžio kosmoso centro startinio komplekso 39B aikštelę bus atgabenta rugpjūčio 18 d. Kai raketa atsidurs poligone, NASA specialistai ims pildyti kuro bakus ir tikrinti įrangą. Numatoma, kad visa misija truks 42 dienas – tai yra, jei raketa bus paleista rugpjūčio 29, tai nusileidimo kapsulė Atlanto vandenyne turėtų nusileisti jau spalio 10.
„Artemis“ Mėnulio misija buvo anonsuota prieš porą metų, 2020-ųjų rugsėjį. NASA teigia, kad tai vienas iš ambicingiausių kosmoso agentūros projektų. Jo tikslas – grąžinti amerikiečių astronautus į Mėnulį antroje šio dešimtmečio pusėje. Žemės palydovas pirmą kartą buvo aplankytas 1969 metų liepos 20 d. Tuomet ekipaže buvo Neilas Armstrongas, Edwinas Aldrinas ir Michaelas Collinsas.
„Artemis“ misija turėtų supaprastinti pasirengimą Mėnulio orbitinės stoties statybai, o taip pat sukurti pagrindą kolonizuoti kitas planetas. 2024 metais NASA planuoja įgyvendinti „Artemis 2“ misiją, kai link Mėnulio skries keturių astronautų komanda. Erdvėlaivis apskries natūralų Žemės palydovą, tačiau neišsilaipins. Vėliau, 2025 metais, bus prasidės trečiasis „Artemis“ etapas, kurio metu modulis su astronautais ir turėtų nusileisti Mėnulyje.