Panevėžietis moksleivis sukūrė oro taršą matuojančią striukę. Užfiksavus sveikatai pavojingą pakitimą drabužis pradeda vibruoti, taip perspėdamas kuo greičiau pasišalinti iš patalpos. Jaunasis išradėjas sako, kad patobulinus striukę, ją būtų galima naudoti ir per karą.
Dešimtokas Dovydas, garaže radęs įvairių jutiklių, sugalvojo idėją, kaip juos pritaikyti. Jutiklius, matuojančius anglies dvideginio kiekį ore integravo į žmonių dėvimus drabužius.
„Striukė turi tokį mikrovaldiklį, kuris per jutiklius, esančius šalia kaklo, surenka duomenis apie aplinkoje esančias dujas. Tai propano, butano, dujų nuotėkius galėtų pastebėti“, – tvirtina striukės išradėjas Dovydas Aleknavičius.
Jei striukę dėvinčio žmogaus aplinkoje užfiksuojamas, pavyzdžiui, padidėjęs anglies monoksido kiekis, apie tai įspės pats drabužis.
„Striukę dėvinčiam žmogui apie per aukštus lygius gali pranešti vibravimas nugaroje. Yra keli regionai, ir pagal tai, kuris regionas vibruoja, galima iškart pasakyti, kurių dujų yra per daug“, – aiškina D. Aleknavičius.
Dovydo mokytoja, šiam išradimui padovanojusi savo striukę, sako, kad jaunasis inžinierius turi ne vieną idėją, kaip dar galima būtų patobulinti šį kūrinį.
„Dovydas turi pakankamai daug idėjų ir, kadangi dabar aktuali karo tematika, kalbėjome apie tai, kad būtų galima radiaciją matuoti“, – teigia Panevėžio robotikos centro mokytoja Laura Kuchalskienė.
„Galima įdėti bet kokį daviklį. Įdėjus geigerio skaitiklį radiacijai matuoti, galima būtų tuo pačiu pranešti apie per aukštus radiacijos lygius ir pan.“, – sako D. Aleknavičius.
Jaunasis kūrėjas neatmeta galimybės šių jutiklių pritaikymą patentuoti.