Karinės technologijos dabar vystosi neįtikėtinai greitai. Kariniai dronai tobulėja itin sparčiai. Dabar paskelbta, kad Pentagonas padėjo gynybos technologijų gamintojui „Raytheon“ išvystyti technologiją, kuri leidžia vienam žmogui valdyti 130 karinių dronų.
© „Raytheon“
Žinoma, „Raytheon“ neužsiima saviveikla – kompanija dirba kartu su JAV gynybos ministerijos technologijų skyriumi, geriau žinomu DARPA vardu. Technologija OFFSET („OFFensive Swarm-Enabled Tactics“) leidžia kurti dronų grupes, kurias gali sudaryti ir 130 dronų. „Raytheon“ teigia, kad technologija – tiek programinė, tiek techninė įranga – yra sukurta taip, kad žmogus galėtų valdyti dronų spiečių su minimaliu apmokymu.
„Raytheon“ teigia, kad OFFSET kardinaliai keičia mūsų supratimą apie dronus ir jų funkcijas. Įprastai karinių dronų pilotai dirba tamsiuose kambariuose tarp kompiuterių. OFFSET speičiaus pilotas savo dronus valdys pasitelkęs virtualios realybės akinius. Jis galės matyti tai, ką mato kiekvienas speičiaus dronas.
OFFSET dronų spiečius gali būti naudojamas artimam vietovės išžvalgymui. Pavyzdžiui, dronai gali skraidyti tarp pastatų ir įsitikinti, kad miesto vietovė yra saugi ar bent jau tinkama konkrečiai misijai vykdyti. Dronų spiečius gali įvertinti ir patirtą žalą ar infrastruktūrą. Dronai be baimės skris ir į pastatų vidų. Aišku, nesunku suprasti, kad didelis dronų kiekis danguje karyboje gali būti panaudotas ir kitaip.
Įdomu ir tai, kad inžinieriai OFFSET sistemai suteikė balso atpažinimo funkciją. Pilotas galės kalbėtis su savo dronais ir taip jiems duoti komandas. Teigiama, kad tai leis veikti labai greitai, nesirūpinant įprastais dronų valdymo būdais.
Ir tai iš tikrųjų yra neįtikėtina. 130 dronų spiečius karyboje yra šis tas iš fantastikos srities. Tai, kad visus šiuos dronus valdys vienas žmogus – dar keisčiau. Na, o tuo, kad tam bus naudojamos balso komandos ir virtualios realybės akiniai, apskritai sunku patikėti.