Pagrindinė elektromobilių plėtrą stabdanti priežastis yra šių automobilių kaina. Tačiau antrasis faktorius pagal svarbą neabejotinai yra jų ribotas tarp įkrovimų nuvažiuojamas atstumas. Bet juk ir benzininius automobilius reikia papildyti.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Akivaizdu, kad lyginti benzininių ir elektrinių automobilių nuvažiuojamą atstumą tarp papildymų (elektros ar benzino) nėra labai prasminga. Žinoma, kad benzininiai automobiliai nuvažiuoja toliau. Be to, ir degalinių tankis yra didesnis, ir papildymas trunka trumpiau. Tačiau visa tai susiję tik su ilgomis kelionėmis. Be to, galima susitaikyti su faktu, kad elektromobilį teks dažnai įkrauti, jei jis siūlo daug kitų gerų savybių. Galiausiai, jei technologinės galimybės elektromobiliams neleidžia taip toli nuvažiuoti kaip benzininiams automobiliams, turime siekti, kad jie bent jau nuvažiuotų pakankamą atstumą – tokį, po kurio ilgoje kelionėje vis tiek norėtumėte stoti pailsėti.
Kita vertus, palyginti vis tiek įdomu. Gal elektromobilių skeptikų argumentai nėra pagrįsti? Ne – jie yra pagrįsti.
JAV Energijos departamentas apskaičiavo maksimalų bei medianinį elektrinių ir benzininių automobilių nuvažiuojamą atstumą tarp energijos papildymų. Štai 2021-ųjų duomenys:
Elektromobiliai:
- Medianinis atstumas – 377 km.
- Maksimalus – 652 km.
Benzininiai automobiliai:
- Medianinis atstumas – 648 km.
- Maksimalus – 765 km.
Medianinis benzininių automobilių įveikiamas atstumas yra 72 % aukštesnis. Tikslumo vardan, paminėsime, kad tai nėra tikslūs skaičiai – tik Jungtinių Amerikos Valstijų aplinkos apsaugos agentūros (EPA) registruojami duomenys. Labai daug priklauso ir nuo aplinkos sąlygų, vairavimo stiliaus ir kitų faktorių.
Elektromobilių gerbėjai pasakys, kad 377 km atstumas yra pakankamas daugeliui. Tiesą sakant, daugelio žmonių kasdienės kelionės nesiekia nei 10 % to medianinio elektromobilių įveikiamo atstumo. Be to, elektromobilį galima įkrauti namuose, todėl kaskart pabudus turėti tuos 300 km yra nuostabu.
Tačiau kritikai atšaus, kad automobilis yra universalus įrankis. Benzininiai automobiliai nėra tokie draugiški aplinkai, galbūt genda dažniau. Tačiau gera žinoti, kad beveik be jokio pasiruošimo po 10 minučių gali ramiai leistis į 600 km kelionę, net nežiūrėdamas į įkrovimo stotelių žemėlapį.