Šią savaitę Kaune buvo susprogdintas bankomatas. Šokiruojantis įvykis, nes mūsų šalis šioje srityje garsėja saugumu – fizinių bankomatų atakų Lietuvoje nebuvo fiksuota jau penkerius metus.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pasaulyje situacija kitokia. Saugių mokėjimo operacijų asociacijos (angl. European association for secure transactions) duomenimis, jau ketverius metus iš eilės į bankomatus nukreiptų atakų ir sukčiavimų skaičius auga, o didžiausius nuostolius bankai patiria dėl fizinių atakų, kai bankomatus mėginama susprogdinti dujomis, perpjauti ir pan. Nors 2020-aisiais šio tipo atakų skaičius ir buvo mažesnis nei 2019-aisiais (3722 prieš 4571), tačiau nuostoliai tokie patys – siekė apie 22 mln. dolerių. Pernai metais bankomatų sprogdinimo dujomis atvejų padaugėjo 39 proc.
UAB „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginių krypčių plėtrai Kirill Ovsiannikov teigia, kad šiais laikais yra daug patikimų priemonių, užtikrinančių bankomatų apsaugą. Pvz., „MIB Group“ įmonės sprendimas „Anti Gas Security“ efektyviai užkerta kelią sprogimams. Jis turi slėgio pokyčio jutiklį, kuris aptinka dujas ir jas neutralizuoja, sumažindamas pavojingą koncentraciją. Jutiklis gali būti susietas su signalizacijos sistema, kuri operatyviai praneš apie kilusią grėsmę.
„Nors statistika rodo, kad kasmet vis auga dėl bankomatų sprogdinimo bankų patiriami nuostoliai, pasaulyje tik 10 proc. bankomatų savininkų naudoja bankomatų apsaugos nuo sprogdinimo dujomis priemones. Kaune bankomatą susprogdinę nusikaltėliai nieko nepešė, tačiau bankai, kuriems bankomatas priklauso, patyrė nuostolius“, – sako Kirill Ovsiannikov.
Kad vagys suvoktų, jog bankomato sprogdinti neapsimoka, naudojamos ir kitokios priemonės. Vienas iš efektyvių būdų – į bankomatus įstatyti specialias dažų kasetes, kurios, įsilaužus į bankomatą, visus jame esančius grynuosius pinigus sugadina, sutepdamos dažais. Tokią apsaugą turintys bankomatai ženklinami tam tikrais ženklais, kad galimi nusikaltėliai matytų, jog bankomato sprogdinimas ar kitoks fizinis mėginimas į jį įsilaužti bus nesėkmingas.
Anot Kirill Ovsiannikov, visgi ir ši technologija taikoma dar gana retai ‒ naudojama apie 20 proc. pasaulio bankomatų, nors kai kuriose šalyse yra patvirtintas reikalavimas, kad ji privalo būti įdiegta į visus šalies bankomatus.
Bankomatų apsauga užtikrinama daugybe kompleksinių apsaugos priemonių. Viena iš jų – į bankomatus diegiamas BS/2 sukurtas vaizdo stebėsenos ir apsaugos nuo sukčiavimo sprendimas „ATMeye.iQ“. Šiuo metu jis sėkmingai naudojamas 80-ies pasaulio šalių bankomatuose.