Lietuvos energetikoje 2022 metais prasidės skaitmeninis virsmas – klientus pasieks išmanieji elektros energijos skaitikliai. Aktyviai ruošiamasi šiam pokyčiui – pasirašyta sutartis su skaitiklių tiekėju, kuris vykdo parengiamuosius veiksmus gamybos procesui, o lygiagrečiai atliekami kiti, su skaitiklių diegimu bei programos įgyvendinimu susiję, darbai. Išrinkti rangovai, kurie diegs apie trečdalį apskaitos prietaisų visoje šalyje, įsigytos skaitiklių metrologinės patikros laboratorijoje bei kitos paslaugos, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Kitais metai bus pradėti diegti skaitikliai, kurie taps neatsiejama visos Lietuvos elektros tinklo dalimi, įgalins konkurenciją rinkoje, suteiks postūmį kurtis naujoms paslaugoms, kurios bus naudingos kiekvienam gyventojui. Išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu lengvai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius. Skaitikliai nuotoliniu būdu saugiai perduos suvartojimo duomenis ir informaciją apie technologinius tinklo parametrus, o bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus, efektyvinti tinklo veiklą.
Konkursą laimėję rangovai bus atsakingi už skaitiklių diegimą atskiruose Lietuvos regionuose ir iš viso per trejus metus diegs apie 340 tūkst. išmaniųjų apskaitos prietaisų, tuo metu ESO savo pajėgomis – apie 800 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Kauno ir Vilniaus regionuose skaitiklius diegs MB „Laustata“, tuo metu Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Utenos ir Alytaus regionuose – tiekėjų grupė, veikianti jungtinės veiklos pagrindu: UAB „City Service Engineering“ ir UAB „Mano Būsto priežiūra“.
Siekiant įsitikinti, kad tiekėjo pateikti skaitikliai atitinka visus iškeltus aukščiausius reikalavimus, tiksliai matuoja tinklo parametrus bei skaičiuoja energiją ir veikia saugiai – bus daroma atrankinė kokybės patikra. Tik šią patikrą praėję skaitikliai galės būti diegiami šalies gyventojams. Metrologinė atrankinė patikra, skirta papildomai įsitikinti, jog skaitikliai suvartotą elektros energiją apskaičiuoja patikimai, bus atliekama sertifikuotoje UAB „Elgama elektronika“ laboratorijoje.
Vienas didžiausių naujos kartos skaitiklių išskirtinumas yra tai, jog šie duomenis perduos siaurajuosčio daiktų interneto technologijos (NB-IoT) pagalba. Gyventojai galės stebėti savo suvartojimą, o skirstymo operatorius iškart užfiksuoti įvykusį sutrikimą. Įgyvendinant visą programą yra numatyta užtikrinti, kad skaitiklių perduodami duomenys tinkamai ir saugiai pasiekia sistemas, todėl taip pat įsigyjama įranga, kurios dėka bus atliekamas ir susijungimo su sistemomis testavimas. Įsigijus įrangą pačius tikrinimus atliks ESO inžinieriai.
Norint suteikti klientams patogumą ir aptarnavimo kokybę taip pat įsigytos kontaktų centro paslaugos. Kada, kam ir kurioje Lietuvos vietovėje ESO keis skaitiklius į išmaniuosius, kiekvienas klientas bus informuojamas asmeniškai ir iš anksto el. būdu. Pagrindinis skambučių centro darbas bus sutarti patogų laiką naujų skaitiklių diegimui su gyventojais, kurių skaitikliai yra jų būsto viduje. Šios paslaugos perkamos išskirtinai išmaniųjų skaitiklių diegimo laikotarpiui ir poreikiams.
Gyventojams, kurie per metus naudoja daugiau nei 1 tūkst. kWh elektros bei visiems verslo klientams, iš senųjų į išmanius bus pakeisti apie 1,2 mln. skaitiklių. Darbai bus pradėti įgyvendinti 2022 m. pirmąjį pusmetį, o pabaigti 2025 m. Suvartojantiems mažiau, skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui.
Bendra išmaniosios apskaitos infrastruktūros projekto investicijų vertė siekia iki 150 mln. eurų ir 2019 m., pagal atliktos kaštų ir naudų analizės teigiamus rezultatus, yra suderinta su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT). Ši investicija yra reguliuojamos ESO veiklos dalis, atitinkamai per investicijos tarnavimo laikotarpį finansuojama kaip bendro tarifo dalis.
Keitimas gyventojams papildomai nekainuos – atskirai už išmaniųjų skaitiklių diegimą mokėti nereikės. Tai – ESO vykdomų tinklo investicijų dalis.