Artimiausiu metu Lietuvos vartotojams bus pristatyta į šalį atkeliaujanti nauja technologinė galimybė – per nuotolį valdomų automobilių techninis funkcionalumas ir pritaikymas automobilių dalijimosi srityje. Šios technologijos pranašumus, kurie viešai bus pademonstruoti kitą savaitę, su susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu susitikime trečiadienį aptarė automobilių dalijimosi paslaugas Baltijos šalyse teikiančios įmonės „CityBee“ vadovai.
„Lietuvos transporto sektorius, kaip ir visas pasaulis, sparčiai rengiasi naujausias transporto technologijas pritaikyti praktikoje. Galima sakyti – stovime ant kardinalių pokyčių slenksčio. Nuotoliniu būdu valdomi automobiliai – ne tolima ateitis, o artima realybė. Dėl to ypač palaikome ir sveikiname Lietuvos verslą, kuris naujausias technologijas diegia ne kur kitur, o pirmiausia Lietuvoje“, – susitikime su „City Bee“ vadovais kalbėjo susisiekimo ministras M. Skuodis.
Per nuotolį valdomi automobiliai, kaip pažangi judėjimo forma, vis plačiau plėtojama JAV ir Vakarų Europoje, kur jau yra praktiškai išbandomi, o kai kur jau ir realiai eksploatuojami automobiliai, teikiantys keleivių vežimo paslaugas. Nuotoliniu būdu valdomi automobiliai skirtingai nuo autonominių, yra valdomi žmogaus specialia konsole per nuotolį, ne iš automobilio. Ministro teigimu, Lietuva siekia tapti viena pirmųjų šalių, intensyviai išplėtojusių nuotoliniu būdu valdomų automobilių tinklą, Baltijos regione.
„CityBee“ nuo pat veiklos pradžios rinkosi inovacijų kelią. Kai pirmieji Lietuvoje pristatėme automobilių dalijimosi paslaugą, sulaukėme ne tik palaikymo, bet ir kandžių replikų. Nepaisydami to, aistringai dirbome ir štai – dabar esame vieni automobilių dalijimosi rinkos lyderių Europoje. Tačiau norime ir toliau tobulinti „CityBee“ paslaugą, didinti jos pasiekiamumą ir dar labiau prisidėti prie aplinkos tausojimo. Esame tikri, kad nuotolinis automobilių valdymas leis pasiekti šių tikslų. Labai džiaugiamės, kad panašiai mąsto ir mūsų partneriai, tarp jų ir Susisiekimo ministerija, kurie atvirai reiškia susidomėjimą, susižavėjimą ir norą padėti diegti pažangią technologiją, kurios galimybėmis bus galima įsitikinti jau ateinantį penktadienį rengiamoje demonstracijoje“, – sako „CityBee“ vadovas Kristijonas Kaikaris.
Nuotoliniu būdu valdomi automobiliai gali būti sėkmingai pritaikyti keleivių ir krovinių gabenimo srityje, automatizuojant jūrų ir oro uostų darbą, mažinant kamščius miestuose, kuriant aukštos pridėtinės vertės darbo vietas. Be to, tokių transporto priemonių naudojimas galėtų tapti papildoma, aplinkai draugiška judumo alternatyva.
Skatinant ir spartinant susisiekimo inovacijų plėtrą Lietuvoje, iki 2026 m. iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano numatyta skirti iki 25 mln. eurų inovatyviems sprendimams pritaikyti įvairiose transporto sektoriaus srityse – ketinama sukurti „Sandbox“ režimą. Ši reguliacinė ir teisinė bazė bei aplinka skatintų pritraukti startuolius ir įmones ar jų konsorciumus, diegiančius ir pritaikančius susisiekimo inovacijas įvairiuose valstybės sektoriuose.