Gyventojai skatinami daugiau naudoti atsinaujinančių šaltinių energetiką, patiems ją gaminti – toms reikmėms priemonei „Saulės elektrinių įrengimas namų ūkiuose“ skirta dar 9 mln. Eur ES lėšų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Priemonės įgyvendinimą administruojanti Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) pasirašė sutartį su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri skelbs kvietimą gyventojams, norintiems įsirengti savo namų ūkiuose saulės elektrines.
Projektu siekiama padidinti vietinės elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių išteklių gamybos pajėgumus ir naudojimą, paskatinti mažos − iki 10 kW galios tokią energiją naudojančių technologijų, skirtų elektros energijos gamybai namų ūkių reikmėms, įrengimą.
Pasak LVPA direktoriaus Aurimo Želvio, žalioji energetika – ne tik švariausia, bet ir pigiausiai gaminama, kas yra svarbu vartotojams, kylant elektros energijos kainoms.
„Ekologiška, švari elektros energijos gamyba populiarėja tarp Lietuvos namų ūkių, o teikiama subsidija yra svari paskata apsispręsti dvejojantiems. Žmonės jau įsitikino, kad nuosava elektrinė leidžia būti nepriklausomiems nuo centralizuoto tiekėjo, apsirūpinti savo poreikius energija patiems ir pigiai“, − komentuoja A. Želvys.
Finansavimo gavėjas yra fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis Registrų centro Nekilnojamojo turto registre įregistruotą gyvenamosios paskirties pastatą (butą) arba sodo namą, į kurį bus nukreipiama elektra, pagaminta atsinaujinančių išteklių energiją naudojančiomis technologijomis, skirtomis elektros energijos gamybai namų ūkio reikmėms.
Elektrinę galima įrengti fizinio asmens bet kokiais teisėtais pagrindais valdomame žemės sklype arba pastate. Tokių sklypų ar pastatų valdymo juridinis faktas taip pat turi būti įregistruotas Registrų centro Nekilnojamojo turto registre. Nuomos ar panaudos sutartis turi galioti ne mažiau kaip 6 m. nuo projekto registracijos formos pateikimo APVA dienos.
Elektrinės įrengimo objektas gali būti vartojimo vietoje, geografiškai nutolusiuose nuo elektros energijos vartojimo vietose arba elektros energijos vartojimo vietoje daugiabučiame pastate ar jo teritorijoje.
Iki šiol namų ūkių saulės elektrinėms įrengti skirta apie 12 mln. Eur ES investicijų. Subsidijomis pasinaudojo daugiau kaip 5000 namų ūkių.