JAV ir daugelyje Vakarų šalių švenčiamas Helovinas yra ne tik smagi pramoga. Šios šventės metu sukaupiami milžiniški kiekiai moliūgų, biologiškai neskaidaus plastiko ir baterijų atliekų, rašoma pranešime spaudai.
Preliminariai skaičiuojama, kad 2 tūkst. tonų plastiko atliekų, arba tiek pat 83 mln. plastiko butelių atliekų susidarys vien iš Jungtinėje Karalystėje pagrindinių mažmenininkų šiemet parduotų šventinių kostiumų Helovinui švęsti.
Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Veronika Masalienė sako, kad daug pinigų išleidžiama ne tik kostiumams, žvakėms, bet ir Helovino vakarėlio dekoravimui. Dažnai nepagalvojama, kad reikėtų vengti tokių pirkinių, labai greitai virstančių atliekomis.
„Populiarios yra įvairios šviečiančios dekoracijos ir kaukės bei kita elektronikos atributika, kurioje neretai yra įmontuotos baterijos. Neatsiejamas Helovino atributas yra ir šviečiantis moliūgas. Iš plastiko pagamintuose šviečiančiuose moliūguose dažnai taip pat būna įmontuotos nešiojamos baterijos. Kadangi neretai plastikiniai moliūgai kartu su baterijomis išmetami į buitinių atliekų konteinerius, į aplinką patenka pavojingos cheminės medžiagos“, – sako V. Masalienė.
Nešiojamose baterijose ir akumuliatoriuose yra sunkiųjų metalų, kaip ličio, cinko, kadmio, švino, todėl netinkamas baterijų atliekų šalinimas kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius išmetus į komunalinių atliekų konteinerius, jos su atliekomis patenka į sąvartyną ir jame irdamos skleidžia sunkiuosius metalus.
Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė primena, kad gyventojai senas nešiojamas baterijas ir akumuliatorius galima atiduoti tokių gaminių platinimo vietose. Baterijas ir akumuliatorius taip pat galima dėti į prekybos centruose, biuruose, švietimo įstaigose, organizacijose esančius baterijų surinkimo kibirėlius arba atvežti į atliekų surinkimo aikšteles ar perduoti atliekų tvarkytojams.