2014 metais NASA pažadėjo beveik septynis milijardus JAV dolerių dviem kompanijoms – „SpaceX“ ir „Boeing“, – kad šios pagamintų žmones į kosmosą gabenti galintį erdvėlaivį. Originaliai buvo numatyta pirmuosius skrydžius atlikti dar 2017 metais, bet sumažintas finansavimas ir techninės problemos nulėmė, kad kol kas nei viena kompanija tikslo nepasiekė.
© NASA/„SpaceX“
„SpaceX“ 4Crew Dragon“ šį pavasarį sėkmingai nuskrido į Tarptautinę kosminę stotį, bet be įgulos, o balandžio mėnesį bandymų metu susprogo. Šis įvykis dar pavėlino tikėtiną kapsulės paleidimą naudojimui.
Apie tai prieš kelias savaites gana griežtai pasisakė NASA administratorius Jimas Bridenstinas, komentuodamas kito „SpaceX“ projekto – tarpplanetinio erdvėlaivio „Starship“ – pristatymą. Bet praeitą savaitę, lankydamasis „SpaceX“ bazėje Kalifornijoje, Bridenstine`as sušvelnino toną ir gyrė „SpaceX“ progresą.
Pagal naujausius „SpaceX“ planus, „Crew Dragon“ kapsulės bandymai turėtų būti baigti per dešimt savaičių, taigi dar šiemet. Tokiu atveju pirmieji kapsulės skrydžiai su įgula galėtų prasidėti jau sekančių metų pavasarį. Tai būtų pirmieji žmonių skrydžiai iš JAV teritorijos nuo 2011 metų, kai baigėsi Šatlų programa.
Jei skrydžių pradžia nusikels iki 2020-ųjų rugsėjo ar vėliau, JAV reikės pirkti daugiau vietų astronautams Sojuz kapsulėse ir toliau skraidyti iš Baikonuro.