Spalio 9 dieną iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane pakilo rusiška raketa „Proton“, į orbitą iškėlusi robotizuotą palydovą, pavadintą „Mission Extension Vehicle-1“ (MEV-1), rašo space.com.
Asociatyvi nuotr.
Nors raketa rusiška, tačiau kol kas unikalaus palydovo kūrėjai yra JAV įmonė „Northrop Grumman“. Šio palydovo pakeleivis buvo „Eutelsat 5 West B“ ryšių palydovas. Ir jeigu viskas vystysis pagal planą, abu palydovai bus išleisti į supersinchroninę orbitą.
Ilgainiui MEV-1 persikels į geostacionarią orbitą bei susijungs su ryšių palydovu „Intelsat 901“, kuris apie mūsų planetą sukasi jau nuo 2001 metų birželio. Po tokios ilgos darbo trukmės palydovo kuro atsargos jau beveik pasibaigę, tačiau MEV-1, prisijungęs prie šio palydovo, perims jo manevravimo orbitoje užduotį – o tai yra veiksmas, kokio dar nėra atlikęs joks komercinis palydovas.
Su MEV-1 pagalba „Intelsat 901“ savo darbą galės tęsti dar penkerius metus. Po to teoriškai MEV-1 galėtų atsijungti ir skristi pagelbėti kitam senstelėjusiam palydovui.
„Numatyta MEV veikimo trukmė yra 15 metų, jame yra pakankamai kuro, kad prisijungus prie tipinio 2000 kg sveriančio palydovo geosinchroninėje orbitoje jis to palydovo gyvybingumą palaikytų gerokai ilgiau nei 15 metų. MEV priartėjimo ir susijungimo sistemos leidžia prie kitų palydovų prisijungti ir atsijungti daug kartų per MEV veikimo laikotarpį“, – tvirtina „Northrop Grumman“.
Beje, „Northrop Grumman“ nėra vienintelė įmonė, turinti palydovų aptarnavimo verslo vystymo ambicijų – potencialą šioje srityje mato daugybė kitų įmonių ir jų grupių. Pavyzdžiui, amerikiečių kompanija „Made In Space“ kuria kosminį laivą, pavadintą „Archinaut“, kuris sugebės palaikyti ir netgi patobulinti jau iškeltus palydovus ir netgi orbitoje konstruoti milžiniškas naujas struktūras.
NASA yra vykdžiusi kelias robotizuotas kuro papildymo demonstracines operacijas Tarptautinėje kosminėje stotyje, netrukus JAV kosmoso agentūra ketina pradėti vykdyti misiją „Restore-L“, kurios užduotis bus laisvai sklendžiančio JAV valstybei priklausančio palydovo kuro bako užpildymas.
JAV Gynybos mokslinių tyrimų projektų agentūra DARPA taip pat domisi panašiomis technologijomis: šios agentūros iniciatyva 2007 metais buvo iškelti du „Orbital Express“ palydovų aptarnavimo palydovai, dabar vystomas naujas geosinchroninėse orbitose esančių palydovų robotizuoto aptarnavimo projektas. Tiesa, pastaruoju metu šio projekto raida stringa.