Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventojams atveriamos galimybės tapti žalios ir švarios elektros energijos gamintojais ir vartotojais.
„Nuolat nuosekliai siekiame, kad mūsų gyventojai galėtų patys pasigaminti elektros energiją, ir tą galėtų daryti patogiai bei jų investicija būtų greitai atsiperkanti! Nuo spalio 1 d. žengiame revoliucinį žingsnį – kiekvienas vartotojas galės pats gamintis švarią elektros energiją ir svarbiausia – ženkliai sumažinti sąskaitas už elektros energiją jau dabar ir ateityje“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Galimybė tapti elektros energiją savo reikmėms gaminančiais vartotojais (toliau – gaminantys vartotojai), galinčiais gaminti ir vartoti energiją skirtingose vietose yra ypač aktuali daugiabučių namų gyventojams. Toks vartotojas galės pasistatyti elektrinę vienoje vietoje, o joje pagamintą energiją vartoti kitoje vietoje – pavyzdžiui, pasigaminti sodyboje Alytaus rajone, o suvartoti bute Vilniaus mieste.
Tokiose elektrinėse pagaminama elektros energija bus patiekiama į elektros tinklą, o kaupimo laikotarpiu t. y. nuo einamųjų metų balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. kiekvienas gyventojas galės iš tinklo susigrąžinti į tinklus patiektą elektros energijos kiekį, sumokėdamas tik tam tikrą nustatytą pasinaudojimo elektros tinklais mokestį. Šiuo metu gyventojai gali rinktis iš keturių pasinaudojimo tinklais mokesčių variantų.
Pradėjus veikti saulės elektrinei, specialus išmanusis apskaitos prietaisas fiksuos, kiek elektros energijos yra suvartojama iš karto, kai ji pagaminama, bei koks nesuvartotos energijos kiekis atiduodamas į elektros tinklą. Pagal anksčiau gaminančio vartotojo nurodytus skirtingiems vartojimo objektams priskiriamus galios kiekius, tinklo operatorius vykdys apskaitą bei nustatys, kiek kilovatvalandžių elektros iš tinklo vartotojas gali susigrąžinti kiekviename savo objekte.
Be to, gyventojai, kurie norės tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais, nebūtinai turės patys statyti elektrines – individualaus ar daugiabučio namo gyventojai galės įsigyti jiems reikalingą elektrinės galią saulės jėgainių parke.
Taip pat nuo spalio 1 d. visi gaminantys vartotojai galės įsirengti iki 500 kilovatų (kW) galios atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines, o įsirengiant iki 30 kW galios elektrines nereikės beveik jokių leidimų ir procesas užtruks tik apie tris savaites. Vienintelė sąlyga – tokios elektrinės įrengtoji galia neturės viršyti vartotojo objektui suteiktos leistinos naudoti galios.
Taip pat šiemet buvo padidinta gaminančių vartotojų leidžiamų įsirengti elektrinių suminė galia nuo 100 megavatų (MW) iki 200 MW, paskirstant po 100 MW buitiniams ir nebuitiniams elektros energijos vartotojams.
Šie teisės aktų pakeitimai sukuria naujas galimybes tiek vartotojams, tiek ir saulės elektrinių vystytojams.