„Kaspersky“ ekspertai išanalizavo transporto priemonėms skirtus išmaniuosius įrenginius. Ši niša pasirodė esanti saugesnė nei kitos daiktų interneto (IoT) technologijos, rašoma pranešime spaudai.
Šiuo metu automobilių entuziastai išmaniąją transporto priemonę gali įsigyti dviem būdais – nusipirkti išmanųjį automobilį tiesiai iš platintojo arba savo automobilį patobulinti papildomais „protingais“ įrenginiais. Nors abu variantai sukuria geresnę vairavimo patirtį, bet kaip žiniasklaida ir „Kaspersky“ tyrimai ne kartą parodė, išmaniosios technologijos taip pat atveria kelią kenkėjiškiems išpuoliams. Tai yra neišvengiama. Kai tam tikra technologija tampa būtinybe, tada paprastai didėja ir su ja susijusios saugumo problemos.
Turėdami tai omenyje, „Kaspersky“ ekspertai nusprendė išsiaiškinti ar šie pranešimai apie išmaniųjų prietaisų saugumą turi įtakos automobilių pramonei. Tyrėjai išanalizavo keletą atsitiktinai atrinktų įrenginių, įskaitant „OBD dongle“ skenavimo įrankį, padangų slėgio ir temperatūros stebėjimo sistemą, išmaniąją pavojaus signalo sistemą, GPS sekimo įrangą ir telefonu valdoma prietaisų skydelio kamerą.
Tyrimo rezultatai tapo malonia staigmena. Nors daiktų interneto pramonė dažnai laikoma pažeidžiama, bet su automobiliais susiję išmanieji ir prijungti įrenginiai pasirodė esą gana saugūs ir neturintys itin didelių pažeidžiamumų. Tačiau taip pat buvo atskleistos kelios saugumo problemos: gebėjimas nuotoliniu būdu pasiekti vairavimo dinamikas, galimybė manipuliuoti padangų stebėjimo sistemos signalais ir galimybė atidaryti transporto priemonės duris naudojant pavojaus signalo sistemą. Tačiau visi šie elementai yra labai sunkiai įgyvendinami, arba kibernetiniams nusikaltėliams neturi greitos ir akivaizdžios naudos.
„Ištirti prietaisai atitiko daugelį saugumo reikalavimų ir buvo tinkami naudojimui, išskyrus keletą nedidelių problemų. Iš dalies taip yra dėl riboto šių įrenginių funkcionalumo ir dėl realios naudos nebuvimo net jei ataka būtų sėkminga, tačiau taip pat svarbus faktorius – gamintojų budrumas. Džiaugiamės, jog jie deda visas pastangas, kad šie prietaisai taptų saugesni. Automobilių pramonei tai itin geras ženklas. Tačiau tai tikrai nėra priežastis atsipalaiduoti: remiantis mūsų patirtimi, kuo išmanesnis prietaisas, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras tam tikros saugumo problemos. Štai kodėl saugumo klausimas turėtų būti atidžiau nagrinėjamas dar ankstyvosiose produktų kūrimo stadijose, ypač dėl to, kad į rinką patenka naujos kartos išmanieji įrenginiai“, – sakė „Kaspersky“ saugumo ekspertas Victor Chebyshev.
Jeigu norite, kad automobiliams skirti išmanieji prietaisai būtų dar saugesni, mes patariame:
- Rinkdamiesi, kuri jūsų automobilio dalis taps šiek tiek protingesnė, pirmiausia visada apsvarstykite saugumo riziką. Pagalvokite dukart, jei prietaisas yra susijęs su automobilio telemetrija ar prieiga prie jo „smegenų“.
- Prieš pirkdami prietaisą visada paieškokite informacijos apie to prietaiso pažeidžiamumus. Tikėtina, kad prietaisą, kurį ketinate įsigyti, jau ištyrė saugumo ekspertai. Taip galite sužinoti ar įrenginyje buvo aptikta kokių nors problemų ir ar jos buvo ištaisytos.
- Ne visada gera mintis įsigyti naujausius produktus. Kartu su standartinėmis klaidomis, kurios dažnai aptinkamos naujuose produktuose, neseniai išleisti įrenginiai gali turėti saugumo problemų, kurių saugumo tyrėjai dar neaptiko. Geriausias pasirinkimas, tai pirkti produktus, kurie jau turi keletą programinės įrangos atnaujinimų.
- Visada apsvarstykite išmaniojo prietaiso „mobilųjį“ saugumą, ypač jeigu turite „Android“ įrenginius – programėlės dažniausiai yra naudingos ir palengvina gyvenimą, bet kai tik išmanusis telefonas nukenčia nuo kenkėjiškų programų, taip gali iškilti ir daugiau papildomų problemų.