Sėkmingi bandymai NASA mokslininkams leido galutinai patvirtini, kad liepą Raudonosios planetos link keliausiantį marsaeigį lydės skraidyklė. Tai bus pirmasis žmonių sukurtas objektas, skrydžiui pakilsiantis nuo Marso paviršiaus.
Marse skriesiančios skraidyklės bandymai © NASA
Kiek mažiau nei 2 kg sverianti skraidyklė yra programos „Mars 2020“ dalis ir mūsų planetą, kartu su JAV kosmoso agentūros marsaeigiu, paliks šią vasarą. Naujienų portalo Space.com žiniomis, galutinis sprendimas dėl skraidyklės įtraukimo į misiją priimtas šių metų kovo 28 d., įsitikinus, kad sraigtasparnis galės įveikti svetimoje planetoje laukiančius iššūkius.
„Ruošdamiesi pirmajam skrydžiui Marse, atlikome bandymus su Raudonojoje planetoje skriesiančio įrenginio kopija. Bandymu metu įrenginį ore laikėme per 75 minutes. Tačiau dabar išbandėme tikrąjį sraigtasparnį, kuris taps pirmuoju įrenginiu skriejusiu Marse“, – pranešime cituojama „Mars Helicopter“ programos vadovė MiMi Aung.
Testus įveikusi skraidyklė energijos semsis iš saulės baterijų, o į planetą ji keliaus kartu su automobilio dydžio marsaeigiu. Misijos tikslas – ieškoti kada nors gyvenusios, o gal vis dar egzistuojančios molekulinės gyvybės Marse. Tikimasi, kad ateityje planetoje nusileis zondai, galintys į žemę parsiųsti „Mars 2020“ misijos metu surinktus planetos grunto pavyzdžius.
Marsaeigis nusileis Raudonosios planetos Jazero krateryje. Kartu atkeliavusi skraidyklė pasitelks 1,8 mero ilgio rotorius ir ore atliks aibę testų. Skraidyklė ore gali išbūti per 90 sekundžių bei stebės planetos paviršių.
Vis dėlto pagrindinė skraidyklės užduotis – įrodyti tokių misijų potencialą. Jei paaiškėtų, kad skraidyklėmis Raudonąją planetą tyrinėti – lengviau, ateityje NASA į Marsą pasiųstų daugybę tokių įrenginių, galinčių tyrinėti kur kas didesnį plotą nei važiuojantys marsaeigiai.