Nors vasara karščiais Lietuvoje bent jau kol kas nelepina, be oro kondicionierių neįsivaizduojame biuro, prekybos centro ar gyvenamųjų patalpų. Ar naudojimui netinkama kondicionavimo įranga kelia pavojų aplinkai?
Tikriausiai nenuginčysime fakto, kad orą iki norimos temperatūros atvėsinantys ir šildantys kondicionieriai sukuria daugiau komforto tiek vasarą, tiek žiemą ir nesvarbu, kur būtume – prekybos centre, biure ar namuose. Mums reikiamą temperatūrą patalpose sukuria šaltnešis (freonas), kuriuo yra užpildyta kondicionavimo įranga.
„Oro kondicionieriui sumontuoti ir išmontuoti reikia specialios įrangos, todėl tai gali padaryti tik specialistas. Patiems išardyti netinkamą naudojimui kondicionierių negalima dėl šaltnešio, kurio sudėtyje yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų – tai gali daryti tik reikiamą kvalifikaciją turintys asmenys“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.
Pasak bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojo Audriaus Puškoriaus, atliekų tvarkytojai iš šaldymo ir šildymo įrangos surinktą freoną specialiose gamyklose suskaldo iki aplinkai nepavojingų junginių, todėl šios dujos nebesukelia šiltnamio efekto.
Fluoruotos šiltnamio efektą sukeliančios dujos atsiranda ne natūraliu būdu – tai žmogaus pramoninės veiklos rezultatas. Šios dujos yra labai stiprios ir pajėgios sulaikyti šilumą – jos atmosferoje išbūna tūkstančius metų. Manoma, kad XXI amžiuje fluoruotų šiltnamio efektą sukeliančių dujų įtaka visuotiniam klimato šiltėjimui gali siekti kelis procentus.
„Elektros ir elektroninės įrangos atliekų jokiu būdu negalima mesti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius, nes patekusios į aplinką atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neužteršia aplinkos, bet ir sumažina naujų gaminių savikainą“, – sako A. Puškorius.
Pagal Europos Sąjungos (ES) teisės aktus ir Aplinkos ministerijos patvirtintas užduotis, šiais metais Lietuvoje turi būti surinkta ir perdirbta daugiau nei pusė, arba 55 proc., visų vidaus rinkai parduotos buitinės šaldymo įrangos. Pernai buvo sutvarkyta (perdirbta) 2,3 tūkst. tonų buitinės šaldymo įrangos.
Gyventojai senus oro kondicionierius, kaip ir kitas buitines elektros ir elektronikos atliekas, gali priduoti šios įrangos prekybos vietose. Nenaudojamą įrangą jie taip pat gali perduoti tokias atliekas turinčiam teisę tvarkyti atliekų tvarkytojui arba nuvežti į savivaldybių įrengtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.
EGIO taip pat yra sukūrusi atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemą, kurioje kasmet surenkama ir tinkamai sutvarkoma tūkstančiai tonų elektronikos atliekų. Atliekos taip pat renkamos ne tik surinkimo vietose, bet ir apvažiuojant gyventojus specialiu transportu. Daug atliekų surenkama ir aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.