Robotikos indėlis kosmoso tyrimuose yra neabejotinas. Nors žmogus kol kas yra pabuvojęs tik Mėnulyje, robotai jau tyrinėja Marsą, Venerą, Titaną, Jupiterį, kometas ir asteroidus.
Robotikos misijos į kosmosą keliauja greičiau ir gali funkcionuoti sudėtingesnėmis sąlygomis negu žmonės. Mokslininkai vis dar nesutaria, ar ateities misijas siųsti tik robotus, ar visgi įtraukti ir žmones, rašo universetoday.com.
Kokie yra garsiausi robotai kosmose?
Pirmiausiai – Žemės kaimynę, Marso planetą, tyrinėjantys robotai. Pirmasis orbitinis robotas Marsą praskriejo dar 1965 m., o „Viking“ misijos zondai buvo pirmieji, nusileidę ant Raudonosios planetos paviršiaus. Ir dabar šios planetos orbitą ir jos paviršių tyrinėja skirtingos misijos, kurioms duomenis renka robotai.
Be to, tiek JAV, tiek Rusija jau ne kartą bandė pasiekti ir Venerą. Turbūt pačios garsiausios misijos „Mariner 2“, praskriejusi Venerą 1962 metais, ir Rusijos „Venera 7“, nusileidusi ant planetos paviršiaus 1962 metais.
Žinoma, reikėtų nepamiršti ir „Sputnik 1“ – pirmojo roboto kosmose 1957 metais.
„Voyager“ misijos taip pat vertos paminėjimo. Būtent šios misijos robotas yra pirmasis žmogaus kūrinys, iškeliavęs iš Saulės sistemos ribų.
Į kosmosą siunčiami ne tik atskiri robotai, bet ir robotų dalys. Štai „Dextre“ robotinė ranka, kuri tapo vienu iš esminių įrankių Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dirbantiems mokslininkams.