Nyderlandų tyrėjai iš Tventės universiteto dirba su robotizuotu biopsijos instrumentu, kuris apima geriausias magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) ir ultragarso savybes. Tikslas – krūties vėžio ir raumenų ligų diagnostikos pagerinimas.
Dabartiniai krūties vėžio diagnozės metodai nėra tikslingi, nuo 10 iki 20 procentų pacientų klaidingai siunčiami namo su geromis naujienomis, nors iš tikrųjų taip nėra. Taip teigia tyrėjas Foad Sojoodi Farimani. Jis kartu su kitais specialistais vadovauja Europos tiriamajam projektui MURAB, kuris pristatė robotizuotą MRT ir ultragarso biopsijos instrumentą.
Farimani tikslas – gerokai sumažinti šių klaidingų rezultatų procentą. „Jei mamografija rodo įtartinus vaizdus, mes turime paimti nedidelį audinio gabalėlį laboratorijos tyrimams. Tačiau labai sunku tiksliai nustatyti, kur turi būti atlikta biopsija. Rezultatas – labai daug pacientų iš tikrųjų turi neaptiktų sveikatos problemų. Būtent šią problemą mes tikimės išspręsti“.
„Biopsija, atliekama MRT skaneryje, gali rasti tinkamą sprendimą, – aiškina Farimani. – MRT negeneruoja jokios radiacijos, neturi šalutinių efektų, ir be to, gali tiksliai nustatyti kur reikia atlikti biopsiją. Tačiau tai labai brangus tyrimas ir atima iš paciento nemažai laiko.“
Būtent todėl Tventės universiteto tyrėjai bendradarbiauja su tokiomis kompanijomis kaip Siemens, KUKA, Vienos ir Veronos universitetais, kad galėtų sukurti robotą, kuris apimtų geriausius MRT skanavimo aspektus, naudojant gerokai pigesnes ir tikslesnes technologijas, tokias kaip ultragarsas ir slėgio daviklis. Pasak Farimani, šis aparatas taip pat padės atlikti raumenų ligų biopsijas. Tačiau jie neapsiriboja vien šių ligų nustatymu, o ateityje roboto diangostikos galimybių spektras tik didės.
Projekte taip pat dalyvauja įvairios Nyderlandų ligoninės bei medicininių tyrimų centrai. UT dirba su šiomis institucijomis, kad galėtų sukurti technologiją atitinkančią rinkos pageidavimus.