Vašingtono universiteto mokslininkai sukūrė joninį aušinimo įrenginį. Jis yra pakankamai mažas, kad tilptų mikroschemos paviršiuje. Esant mažam energijos vartojimui, jis užtikrina žymų jos aušinimą.
„Su šiuo siurbliu mes galime integruoti visą aušinimo sistemą tiesiog į lustą, - pareiškė projekto vadovas Aleksandras Mamiševas. – Sistema gali veikti tose vietose, kur anksčiau jos įmontuoti buvo tiesiog nerealu“.
Šiame įrenginyje nėra judančių detalių (ventiliatoriaus tipo) ar kokių nors skysčių srautų. Aušinimą čia užtikrina mikroskopinis joninis siurblys. Idėja ne nauja, tačiau pirmą kartą įgyvendinta praktikoje ir tokiu miniatiūriniu masteliu.
Bandinys susideda iš dviejų pagrindinių komponenčių: emiterio ir kolektoriaus. Pirmoji komponentė– tai adata, kurios spindulys gale tik 1 mikrometras, o antroji – šalia esanti plokštelė.
Tarp jų sukuriama aukšta įtampa. Tuo pat metu stiprus elektrinis laukas adatos gale jonizuoja orą.
To pačio elektrinio lauko veikiami jonai dideliu greičiu juda link kolektoriaus, pakeliui sukuriant galingą oro srautą, kuris aušina lusto paviršių. Sistemos produktyvumą galima valdyti keičiant įtampą tarp emiterio ir kolektoriaus. Įrenginio autoriai tvirtina, kad prieš paleidžiant jį į masinę gamybą, reikia dar atlikti daug bandymų ir išspręsti eilę problemų. Taigi tradicinius ventiliatorius dar anksti išmesti į šiukšlyną.
Tačiau jau pirmieji bandymai parodė, kad eksperimentinis joninio siurblio bandinys aušina priglundantį schemos paviršių apytiksliai nuo 50- 55 iki 25 -30 laipsnių pagal Celsijų, suvartojant 0,6 W galios.