Biotechnikos kompanija „Pembient“ užsibrėžė neįtikėtiną tikslą – pasitelkus naujausias technologijas, pakeisti juodosios rinkos dėsnius ir išgelbėti raganosius. Planas yra rizikingas ir gali sukelti negatyvių padarinių. Tačiau, anot kompanijos, susidarius tokiai situacijai, kai brakonieriai tapo nevaldomi, o raganosių populiacijos išlikimas – kritinis, tai yra efektyviausias bandymas kažką pakeisti. Klausite, koks? 3D spasudinimo technologijos pritaikymas.
„Problema yra gerai pažįstama. Tikėjimas, kad raganosių ragai turi galios gydyti karštligę bei suteikti odai grožio, vis didina jų vertę – kaina už kilogramą pakilo iki 65 000 tūkstančių dolerių (apie 58 705 eurų). Didesnės nei kokaino pardavimo kainos paskatino nusikalstamos veiklos organizavimą ir vykdymą“, – rašo Stephen Luntz „IFLScience“ portale. Šiuo metu paskutinis išlikęs baltojo raganosio patinas Sudane yra saugomas dvidešimt keturias valandas per parą ginkluotų pajėgų, o dalis jo rago pašalinta, siekiant sumažinti jo „patrauklumą“ brakonieriams.
Tačiau ginkluotosios pajėgos negali apsaugoti visų likusių kitų rūšių raganosių. „Pembient“ iškėlė diskusiją, siekiančią išanalizuoti galimus situacijos eliminavimo metodus, jų pasiūlymas – užtvindyti rinką paklausia preke.
Raganosių ragai sudaryti iš keratino. Tokie patys pluoštiniai baltymai yra žmonių nagų bei plaukų sudėtyje. Tai nėra medžiaga, kurios mums gyvybiškai trūksta. Kompanija nusprendę keratino molekules sujungti su raganosių DNR ir gautą masę atspausdinti 3D būdu. Rago formos 3D produktas, anot „Pembient“, nieko nesiskirs nuo tikro raganosio rago.
Atspausdinti 3D ragai bus parduodami už aštuntąją dalį tikro rago rinkos kainos. Kūrėjai tiki, kad tai sumažins brakonierių antplūdį. „Esame tarsi universalus „pjovimo agentas“. Narkotikų prekyboje, tai reiškia kažką, kas yra pigesnis ir paprastesnis už produktą, kuris yra „nukertamas“. Bet jeigu mes galime pasiūlyti kažką lygiaverčio „pjaunamam produktui“, tačiau pigiau – tuomet visa prekybos paklausa natūraliai palinks mūsų link“, – leidiniui „Fast Company“ sakė generalinis kompanijos direktorius Matthew Markus.
„IFLScience“ publikuotame straipsnyje rašoma, kad viena iš raganosių rago „mistinių“ savybių yra pagyrių gydymas, todėl „Pembient“ nusprendė bendradarbiauti su „Beijing Beer“, siekiant sukurti alų, kuriame būtų netikro rago dalelių.
Vis dėlto konservatyvių nuomonių šalininkai „Pembient“ idėją vertina skeptiškai ir mano, kad prekyba sintetiniais ragais gali turėti neigiamų padarinių ateityje. „Sintetinio rago pardavimas nesumažina raganosių ragų paklausos ir, priešingai, gali paskatinti dar didesnį brakonieriavimo mąstą, paremtą „tikro produkto“ įsigijimo manija. Be to, sintetinio rago gamyba ugdo tikėjimą tariamomis medicininėmis rago savybėmis, tačiau jų veiksmingumas moksliniais duomenimis nėra pagrįstas“, – teigia Tarptautinio Raganosių Fondo vykdančioji direktorė Susie Ellis.