Kai žmonės bando utilizuoti naftos dėmes jūroje, pagrindinis dalykas, į kurį jie turi atkreipti dėmesį, yra išsiliejusios naftos koncentracijos zonos. Virdžinijos Jūrų tyrimo instituto mokslininkai sukūrė robotą ROV, kuris šį darbą atlieka matuodamas išsiliejusios naftos dėmių storį ant jūros paviršiaus.
Paprastai išsiliejusios naftos dėmių storį ir plotą vizualiai nustato žmonės, laivuose arba orlaiviuose stebėdami išsiliejimą iš viršaus. Pasak projekto vadovo Paulo Panetta, tai gana sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis darbas. Žmonėms sudėtinga išsiaiškinti ir rasti vietą, kur išsiliejusios naftos dėmės būna didelės apimties. Būtent čia gali padėti robotas.
Į robotą ROV integruoti keturi garso davikliai. Šių technologijų dėka judėdamas po vandeniu esančia naftos dėme, robotas siunčia garso bangas į viršų – į teršalų dėmes Pirmiausia, kiekviena iš šių bangų dalinai atvaizduoja užterštos zonos ribų tankį tarp vandens ir naftos, o, po to atvaizduoja ribas tarp naftos ir oro arba ledo.
Po to, kai šios atvaizduotos garso bangos sugrįžta atgal pas robotą ROV, jo programinė įranga analizuoja nedidelį uždelsimą tarp dviejų atspindžių. Dirbant tokiu būdu, jis gali tiksliai nustatyti dėmių tankį, atstumu nuo kelių centimetrų iki mažiau nei pusės milimetro.
Bandymai buvo atlikti specialiame baseine, kuriame roboto ROV prototipas judėjo savo vikšrinės važiuoklės pagalba, o žmogus-operatorius valdė jį reguliuojamu kabelius. Į robotą taip pat integruoti temo davikliai ir dvi vaizdo kameros, skirtos navigacijai.
Taip pat robotas gali judėti savarankiškai ir dirbti be piloto pagalbos kaip povandeninis automatinis aparatas.