Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Sporto institutas ir vėl stebina naujausiomis inovacijomis. Šįkart instituto mokslininkai įsigijo išskirtinį prietaisą, kuris su milimetrų tikslumu gali įvertinti kelio sąnario stabilumą.
Artrometras yra skirtas objektyviai įvertinti ir pamatuoti kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio funkciją atliekant ortopedijoje traumatologijoje naudojamą Lachmano testą. Raiščių funkcija ir stabilumas vertinamas pagal blauzdikaulio slydimo nuotolį fiksuoto šlaunikaulio atžvilgiu su milimetrų ir jo dalių tikslumu. Tai padeda maksimaliai sumažinti gydytojo klaidos tikimybę.
Robotinis matavimo aparatas jau dabar pradėtas naudoti gydant pacientus. „Šis metodas itin tinkamas diagnozuojant kryžminių raiščių plyšimus arba kitas kelio sąnario nestabilumo būkles“, – pastebėjo LSMU Sporto instituto vadovas profesorius Rimtautas Gudas.
Kaip teigia žinomas profesorius, šio aparato jautrumas dažnai prilyginamas branduolių magnetinio rezonanso (BMR) tyrimo jautrumui. Kai kuriais atvejais jis net ir vertingesnis. Taigi į LSMU ligoninės Kauno klinikas dėl kelio sąnario nestabilumo besikreipiantys pacientai bus dar tiksliau ištiriami. Pirmieji 10 pacientų prieš operacijas jau buvo ištirti. Dar didesnė dalis pacientų ištirti konsultavus juos Kauno klinikų Centrinėje konsultacinėje poliklinikoje. Šie tyrimai atliekami prieš operaciją, praėjus trims ir šešiems mėnesiams po operacijos. Tiriamos abi paciento kojos, o rezultatai vertinami palyginus skirtumą tarp sveikos ir traumuotos kojų. Tyrimo rezultatai vartojami nustatant ir papildant diagnozavus traumas patyrusių ir operuojamų pacientų duomenis. Jie leidžia įvertinti operacinio gydymo veiksmingumą ir tiksliau planuoti reabilitacijos procesą.
Anot LSMU Sporto instituto doc. dr. Laimono Šiupšinsko, tai ypač svarbu profesionalams sportininkams ir fiziškai aktyviems asmenims, nes padeda sutrumpinti reabilitaciją.
Kita prietaiso panaudojimo paskirtis – traumų profilaktika ir vidinių priekinių kryžminių raiščių traumos rizikos veiksnių nustatymas. Kaip pastebėjo doc. dr. L. Šiupšinskas, moterų sporto traumų rizika du–šešis kartus didesnė nei vyrų. Todėl naują įrangą ir žinias Sporto instituto darbuotojai jau pritaiko dirbdami su jų globojamos Lietuvos moterų krepšinio lygos žaidėjomis, turėjusiomis kelio sąnario traumų. Vasarą specialistai planuoja ištirti ir Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės žaidėjus.
„Tai dar vienas objektyvus ir pamatuojamas rodiklis, kuriuo galima tiksliau diagnozuoti traumą, parinkti tikslesnį operacinio arba konservatyviojo gydymo metodą. Šis prietaisas leidžia kompleksiškai įvertinti reabilitacinio gydymo eigą ir esant sėkmingam operaciniam gydymui, – galbūt trumpinti reabilitaciją arba taikyti trumposios reabilitacijos protokolą“, – kalbėjo doc. dr. L. Šiupšinskas.