Rusijos mokslininkai šią vasarą ketina atlikti bandymus su bepiločiu povandeniniu robotu-žvalgu ir jau rudenį pradės kurti tokių aparatų seriją. Apie tai pranešė Kursko Pietvakarių Valstybinio universiteto robotikos laboratorijos vadovas Andrejus Jacunas.
Universiteto komanda jau yra pasiruošusi testiniams bandymams. Robotas kainuos apie 100 000 rublių. Robotų paslaugomis galės naudotis ekstremalių situacijų ministerija, gynybos ministerija ir stambios įmonės.
„Pagrindinė šio projekto idėja – sukurti tokį prietaisą, kuris sugebėtų autonomiškai judėti hidrosferoje ir stebėti vandens telkinius, – pabrėžė Jacunas. – Vasarą atliksime bandymus, o rudenį pradėsime gamybą.“ Šis povandeninis robotas – tai antroji aparato versija. Pirmasis, ir vienintelis egzempliorius, buvo specialiai sukurtas vienai Kursko įmonių.
„Tai bus nauja versija, – sako mokslininkas. – Į robotą integruoti rotaciniai varikliai, kurie gerokai padidina manevringumą. Jis galės greitai panerti ir išplaukti, lengvai manevruoti.“ 1,5 m ilgio ir 40 kg svorio robotas vandenyje galės judėti iki 3 m/s greičiu. O kamerų, ekologinės apžiūros daviklių, magnetinio lauko ir kitos aparatūros dėka 3–4 valandas galės atlikinėti patikrą 30 m gylyje. Taip pat robotas po vandeniu galės gabenti nedidelius krovinius. Visas šis procesas vyks gylio daviklių ir kliūčių aptikimo dėka, be jokio žmogaus įsikišimo.
Roboto komplektacija gali keistis priklausomai nuo užsakovo poreikių. Mokslininkai sukurs tik korpusą, visą elektroniką, valdymo sistemą, kamerą. Jei klientas norės pridėti radarą ar kitą aparatūrą, tai mokslininkai jį pagamins ir integruos individualiai.
Mokslininkas taip pat paminėjo, kad rusiškų autonominių mažų povandeninių žvalgų analogų rinkoje kol kas nėra. Egzistuoja universitetų ir kompanijų eilė, kurios gamina panašius didelius povandeninius aparatus Maskvoje, Vladivostoke ir Sankt-Peterburge. Anot mokslininko, žemos kainos ir optimalių techninių charakteristikų dėka Kursko universiteto sukurti robotai užims svarbią vietą Rusijos robotikos rinkoje. Roboto kaina sieks 100 tūkstančių rublių (apie 1600 eurų). Pasak mokslininko, tai gerokai pigiau nei užsienietiški povandeniniai aparatai naudojami Rusijoje. Pavyzdžiui, Europoje pagamintas Falcon kainuoja kelis milijonus Rusijos rublių.