Japonijos konstruktoriai ruošiasi išsiųsti pirmąjį privačiomis lėšomis sukurtą robotą į Mėnulį.
Takeshi Hakamada vadovauja komandai, kuri skuba sukurti robotinį roverį, skirtą Mėnulio paviršiaus tyrinėjimams. Robotas varžysis „Lunar XPRIZE“ konkurse, kurį organizuoja kompanija „Google“. Šio iki kitų metų pabaigos truksiančio konkurso tikslas – paskatinti privačias kompanijas bei mokslininkų komandas skirti daugiau dėmesio kosmoso tyrinėjimams bei tam skirtų technologijų kūrimą.
Japonų komanda „Hakuto“, pavadinta pagal legendinį Japonijos folkloro baltąjį Mėnulio kiškį, sudaryta iš maždaug 40 narių. Komandos gretose yra ir inžinierių, ir verslininkų.
Hakamados teigimu, kuriant šį Mėnulio tyrimams skirtą robotą, siekiama parodyti, jog kosmoso tyrinėjimai yra įmanomi ir be valstybinio finansavimo. Jeigu „Hakuto“ komandai pasiseks, į kosmoso verslą įsitrauks daugybė žmonių, o tai reikš technologinių inovacijų pažangą.
Hakamada buvo įkvėptas „Žvaigždžių Karų“ filmų ir norėdamas kurti erdvėlaivius baigė aukštąją mokyklą Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Studijų metu jis išmoko kurti rinkoje paklausias technologijas ir pakeitė savo karjeros kryptį, norėdamas teikti paramą inžinieriams iš verslo vadybininko pozicijos. Grįžęs į Japoniją jis įkūrė konsultavimo firmą.
Prieš šešerius metus jis sužinojo apie „Lunar XPRIZE“ konkursą. Nors jis ilgai dvejojo prieš nuspręsdamas jame dalyvauti, rūpindamasis dėl konkurso išlaidų ir pelningumo, tačiau galimybė išsiųsti savo kūrinį į kosmosą pakeitė Hakamados nuomonę ir jis subūrė „Hakuto“ komandą.
Komandos vis dar konstruojamas Mėnulio roveris gali laisvai važiuoti smėliu bei šlaitais. Anot komandos vadovo, jų kuriamame robote panaudos geriausios pasaulyje technologijos.
Hakamados teigimu yra daugybė dalykų, su kuriais jis norėtų dirbi ateityje – nuo kelionių į kosmosą iki ten esančių išteklių eksporto. Tačiau, dabar visas dėmesys skiriamas „Google Lunar XPRIZE“ konkursui.
Pagrindinis šio konkurso prizas – 30 milijonų JAV dolerių. Jį gaus pirmoji komanda, kuriai pavyks sukurti komercinį robotinį aparatą, galintį nusileisti Mėnulyje, nufotografuoti bei nufilmuoti jo paviršių bei saugiai sugrįžti į Žemę. Kol kas šio konkurso lydere laikoma JAV įsikūrusi „Moon Express“ komanda.