Dauguma žmonių skalbinių rūšiavimą ir lankstymą laiko nuobodžia ir neįdomia veikla. Robotikos specialistai jau kelis dešimtmečius bando palengvinti žmonių gyvenimą ir sukurti autonominę sistemą, atliekančią šį darbą. Iki šiol užprogramuoti robotą taip, kad jis atliktų šią veiklą, buvo didžiulis iššūkis mokslininkams.
Panašu, kad mokslininkų pastangos pagaliau davė rimtų rezultatų. Dirbtinio Intelekto Pažangos asociacijos (angl. Association for Advancement of Artificial Intelligence) konferencijoje Kalifornijos universiteto (JAV) mokslininkai Siddharth Srivastava, Abhishek Gupta, Pieter Abbeel, Stuart Russell bei Shlomo Zilberstein iš Masačusetso universiteto pristatė robotą, kuris sugeba lankstyti skalbinius, neturėdamas jokių specifinių žinių apie juos.
Skalbinių rūšiavimas ir lankstymas yra vienas iš kasdienių užduočių, kurias mes darome net nesusimąstydami, pavyzdžių. Tačiau automatizuotoms mašinoms šią užduotį atlikti nepaprastai sudėtinga.
Mokslininkas P. Abbeel sako, jog vienas iš didžiausių iššūkių, programuojant robotą atliekantį skalbimo ruošą, buvo tai, jog skalbiniai yra deformuojami objektai. Drabužiai ar rankšluosčiai atrodo vienaip pakabinti spintoje ir kitaip skalbinių krūvoje.
Vienas iš sistemos kūrėjų, S. Srivastava, sako, kad dauguma žmonių tikisi, jog ateities robotai nuvalys stalą, surūšiuos skalbinius ir lengvai atliks kitas kasdienes užduotis, tačiau kol kas, tokio elgesio užprogramavimas kelia daug iššūkių. Mokslininkas sako, jog daugiausia sunkumų kelia tai, jog atliekant skalbimo ruošą, nėra tiksliai aiškus skalbinių kiekis. Profesorius Sh. Zilberstein pabrėžia, jog dėl šios priežasties svarbiausia ir sudėtingiausia sistemoje yra sukurti tai, ką mes vadiname bendraisiais planais – tai yra tokie planai, kurie veikia daugelyje skirtingų situacijų, net neturint tikslios informacijos.
Mokslininkai panaudojo žmonių elgesį – traukimą, kimšimą, lankstymą ir rinkimą kaip šabloną roboto elgesiui bei pritaikė tam tikrus žmonių problemų sprendimo aspektus, kuriuos taikome nevisiškai aiškiose situacijose. Mokslininkai užprogramavo jau anksčiau sukurtą robotą PR2 atlikti skalbimo ruošos darbus. Robotą PR2 sukūrė kompanijos „Willow Garage“ inžinieriai.
Iki šiol robotas PR2 galėjo atlikti įvairius darbus. Pavyzdžiui, „Willow Garage“ kompanijos inžinieriai jį užprogramavo atnešti alų. Jums tereikia per specialią programą pasirinkti kokio alaus norėtumėte. Robotas nuvažiuoja prie šaldytuvo, jį atidaro, naudodamasis kamera užfiksuoja kokios rūšies alaus jame yra. Paėmęs alų iš šaldytuvo, robotas atneša jį ir atiduoda tik tam žmogui, kuris jį užsakė, naudodamas kamerą ir veido atpažinimo technologiją. Robotas netgi gali atidaryti alų, naudodamasis įprastu atidarytuvu.
Nuo šiol, robotas PR2 sugeba atlikti ir skalbimo ruošos darbus tiksliai nežinodamas kiek drabužių reikės išplauti ir kokio tipo jie bus. Deja, robotas PR2 negali atskirti švarių drabužių nuo purvinų, darbus atlieka gana lėtai. Taip pat jis nėra pakankamai lankstus, kad pasiektų žemę ir pakeltų nukritusį drabužį, ar išimtų drabužius iš skalbimo mašinos. Nepaisant to, jis puikiai sugeba sudėti skalbinius į krepšį, įdėti juos į skalbimo mašiną, o išplautus tvarkingai sulankstyti.
Šis robotas yra nepaprastai naudingas ir laiką taupantis išradimas. Sukurta sistema gali būti pritaikyta ir įvairesnėse srityse, kuriose ne visos sąlygos iš anksto žinomos. Pavyzdžiui, tokie robotai gali būti pritaikyti dirbti fabrikuose ar kosmoso tyrinėjimuose, paieškos ir gelbėjimo operacijose.