Ciuricho Autonominių sistemų laboratorijos tyrėjai Kalėdas pasitiko kartu su šventiškai nusiteikusiais robotais. Galbūt jau matėte šį nuotaikingą video. Nors visi robotai išties atrodė žaismingai ir įdomiai, užklupti Kalėdinės nuotaikos, tačiau vienas jų itin išsiskyrė iš kitų.
Tai neįprastos išvaizdos povandeninis robotas-sepija, turintis keturis vėduokliškus banguojančius pelekus. Pirmasis „Sepios“ (toks roboto pavadinimas) oficialus pasiplaukiojimas įvyko dar praėjusių metų gegužės mėnesį.
Ciuricho (Šveicarija) Federalinio technologijų universiteto studentai šiam robotui įkvėpimo sėmėsi iš sepijos, nedidelio galvakojo moliusko, kuris judėsenai naudoja porą banguojančių pelekų.
Sepijos yra itin manevringi maži gyvūnėliai, tačiau „Sepios“ pasižymi daugybe patobulinimų, turi keturis atskirai valdomus pelekus, leidžiančius laisvai keisti savo sukimosi ašį ir judėti bet kuria kryptimi.
Iš ties robotas veikiau primena sepijos ir dviejų peiliažuvių hibridą. Kalbant apie peiliažuves, būtent į jas žvelgdama kita mokslininkų komanda iš JAV Northwesterno universiteto sukūrė labai panašią banguojančio peleko robotinę technologiją.
Grįžtant prie „Sepios“, vietoje fiksuoto peleko velenų bangavimo dažnio bei amplitudės, kiekviena jo peleko „ašaka“ valdoma atskiro judintuvo ir gali lankstytis net 270 laipsnių kampu. Iš viso panaudoti 36 tokie judintuvai o visam robotui pagaminti prireikė dar maždaug 4600 įvairių detalių.
Kada „Sepios“ veikia sklandžiai, jis gali pasiekti iki 1,8 km/h greitį ir panerti į maksimalų 10 metrų gylį. Jo baterijos veikimo užtenka valandai su puse, o tai užtektinai, norint suorganizuoti povandeninę ekspediciją.
„Sepios“ nesunkiai plaukia per vešlius jūržolių plotus ar net dumblių sankaupas, o tai būtų tikras košmaras bet kuriai kitai propelerių ar kitų besisukančių detalių pagrindu judančiai povandeninei transporto priemonei.
Taip pat, anot Ciuricho universiteto mokslininkų, jų robotinė-sepija sukuria minimalią turbulenciją, o tai paverčia šį įrenginį tobulu įrankiu povandeninio pasaulio gyvybės tyrinėjimams.