Europos robotikos ekspertai šią vasarą svarstė problemą, susijusią su kovinių robotų naudojimo etika. Diskusija vyko mokslo festivalio ESOF-2014 metu Kopenhagoje. Tikslus temos pavadinimas – „Koviniai robotai: ar elgsis robotai etiškiau, nei žmonės-kariai?“ Pagrindinis klausimas, dėl kurio ginčijosi ekspertai iš įvairių šalių, skambėjo taip: ar kontroliuoti kovinių robotų naudojimą kariniams veiksmams remiantis Jungtinių Tautų Organizacijos idėjomis?
Ekspertų nuomonės išsiskyrė. Vieni jų pasisakė prieš robotų panaudojimą kariniams tikslams, kiti siūlė apriboti tokių robotų naudojimą. Dėl šių ginčų nuspręsta sukurti tarptautinių susitarimų sistemą. Buvo pasiūlyta „užšaldyti“ robotizuotų karių panaudojimą kariniams tikslams iki to laiko, kol nebus atlikti tam tikri eksperimentai ir priimtos specialiosios apsaugos priemonės.
Šefildo universiteto profesorius Noelis Šarkis specialioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad „ginklavimosi lenktynės“ robotikoje jau prasidėjo. Tai verčia jį ir dar eilę kitų specialistų susivienyti ir kovoti prieš kovinių robotų sistemų vystymą. Todėl jie sukūrė kompaniją, kurios pavadinimas yra „To stop killer robots“ („Sustabdykite robotus-žudikus“). Šio judėjimo dalyviai pasisako prieš tokių robotų gamybą ir jų panaudojimą kariniams veiksmams.
Robotikos ekspertas Ronaldas Arkinas mano, kad kovinių robotų panaudojimo kontrolė ir ribojimas yra kiek ankstokas sprendimas. Be to, anot specialisto, robotai-kariai gali ir ginti žmones. Egzistuoja skirtumai terminologijoje. Mokslininkas pasisako už tai, kad reikia sukurti ir patvirtinti galutinius kovinių robotų apibrėžimus. Aptarti tokių sąvokų kaip „kontroliavimas“ ir „autonomiškumas“ esmę. Patikslinti žmogaus supratimo laipsnį – kaip jis supranta robotų kontroliavimą.
Ronaldas Arkinas pateisina kovinių robotų naudojimą kariniams tikslams tokiose vietose kaip kontrolės punktai Irake ir Afganistane, kur vyksta teroristiniai išpuoliai, kuriuos sukelia savižudžiai sprogdintojai ir mašinose užtaisytos bombos. O tokių robotų panaudojimas padėtų išgelbėti karių gyvybes.
Ekspertų baimė dėl robotizuotų kovinių robotų naudojimo kariniuose veiksmuose yra visiškai natūrali ir susirūpinta tikrai ne be reikalo. Jau dvejus metus ES sėkmingai veikia speciali etikos komisija. Jos pirmininkas Džulijanas Kinderlereris išreiškė susirūpinimą, kad kontrolės priemonių gali būti imtasi per vėlai. Kas žino, kas dabar integruojama į karinių robotizuotų kompleksų algoritmus JAV, Australijoje, Rusijoje ir kitose šalyse, kur vyksta aktyvūs darbai šioje sferoje.