Kartais žmonės teigia, kad jaučia kažkieno buvimą šalia, kai realybėje nieko aplink nėra. Dažnai tai patiria žmonės, turintys psichinių ar neurologinių sutrikimų. Tačiau kartais ir sveiki žmonės, patekę į ekstremalias situacijas ar stipriai fiziškai išsekę, susiduria su šiuo fenomenu.
Naujame tyrime Šveicarijos mokslininkai paaiškina, kaip žmonių smegenys sukuria tokią „vaiduoklio“ buvimo šalia iliuziją. Tyrėjai išrado robotą, kuris sukuria tokią iliuziją sveikiems žmonėms. Eksperimente robotas „apgavo“ dalyvių smegenis, sukurdamas pojūtį, tarsi kažkas yra šalia ir juos liečia.
Tyrimo tikslas dalyviams nebuvo atskleistas. Tiriamieji atsistodavo tarp dviejų roboto dalių užrištomis akimis ir dėvėdami ausines. Viena roboto dalis atsidurdavo prieš juos, kita – už. Dalyviai atlieka tam tikrus judesius ir paspaudžia mygtuką, kuris yra prieš juos esančiame robote.
Mygtuko paspaudimas sukelia roboto, esančio už jų, judesį – robotas atkartoja tiriamojo veiksmus ir paliečia jo nugarą. Taip sukuriama iliuzija, tarsi dalyviai, tiesdami ranką į priekį, patys palietė savo nugarą. Viskas tapo daug sudėtingiau, kuomet buvo sukurtas uždelsimas tarp tiriamojo veiksmų ir roboto atsako – tiriamiesiems paspaudus mygtuką, robotas juos paliesdavo tik po kurio laiko. Tai sukėlė sumaištį dalyvių pojūčiuose. Kai judesiai nesutapo su jutimais, nugaros prilietimas nebebuvo asmens suvokiamas kaip paties sukeltas judesys.
Dėl šios priežasties kai kurie dalyviai jautėsi taip, lyg juos liestų kita būtybė. Eksperimente net 30 procentų tiriamųjų teigė jaučiantys, kad kažkas yra už jų ir juos liečia. Keletas dalyvių netgi paprašė nutraukti eksperimentą, kadangi šis pojūtis buvo per stiprus.
Tai, ką eksperimento metu patyrė dalyviai, panašu į žmonių, turinčių psichinius sutrikimus, pojūčius. Mokslininkai ištyrė 12 pacientų, sergančių epilepsiją ar patyrusių insultą, smegenų pakitimus. Visi šie pacientai kartais patirdavo nematomos būtybės buvimą šalia. Buvo nustatyta, jog pakitimai smegenų dalyse, atsakingose už savimonę, judesius ir padėties erdvėje suvokimą, sukelia „vaiduoklio“ iliuziją. Tai iš dalies įrodo, kad vaiduokliai egzistuoja tik mūsų galvose.
Nors tyrimas atliktas su sveikais žmonėmis, mokslininkai mano, kad rezultatai gali padėti geriau suprasti šizofrenijos ir kitų psichikos sutrikimų, kuriems būdingos haliucinacijos, simptomų ištakas.