Akrobatinius triukus atliekantys automobiliai? Taip, tai šių dienų robotikos pasaulio siekiamybė. Semdamiesi įkvėpimo iš transporto priemonių su uodegomis (pavyzdžiui, „UC Berkeley’s Tailbot“) mokslininkai iš Keiptauno universiteto (angl. University of Cape Town) Pietų Afrikoje uždėjo uodegą ant mažo, nuotolinio valdymo bangomis valdomo, automobilio ir „privertė“ jį atlikti akrobatinį Moko šuolį.
Kūrėjų Callen Fisher ir Amir Patel sukurtas ir „FlipBot“ (Salto–robotas) vardu pakrikštytas robotas „techniškai“ nėra robotas – tai pultu valdomas automobilis, su pritvirtinta „driežo“ uodega… Tačiau galutinis variantas yra puiki techninių galimybių reprezentacija, formuojant mechanizmus, gebančius atlikti neįtikėtinus dalykus.
Novatoriška sistema sumodeliuota naudojant Eulerio-Lagrange metodą (klasikinis stacionarių veiksmų mechanikos principas) bei pritaikius skaitmeninio modeliavimo ir sistemingo nuotolinio valdymo aspektus. Unikalus automobilis su uodega 360 laipsnių apsivertimą sugeba atlikti greičiau nei per sekundę.
Kokia esminė šio roboto sukūrimo idėja? Anot skeptikų, viena jų – pademonstruoti akrobatinius triukus su automobiliu ore. Kūrėjų teigimu, tai gali būti daug žadančio išradimo užuomazga…
„FlipBot: A Lizard Inspired Stunt Robot“ projektą pristatė Callen Fisher ir Amir Patel rūgpjūčio pabaigoje vykusiame pasauliniame, devynioliktą kartą rengiamame, Tarptautiniame automatinio valdymo federacijos kongrese (angl. 19th World Congress of the International Federation of Automatic Control).