Dėvimos elektronikos įrenginiai, turintys vaizdo kameras, kelia rimtą pavojų skaičių slaptažodžiais apsaugotai prieigai prie banko kortelių bei įvairių nešiojamųjų įrenginių. Pasirodo, tokie dėvimi įrenginiai, kaip „Google Glass“ išmanieji akiniai, gali pavogti bankomato klaviatūra renkamą PIN kodą paprasčiausiai žiūrint į jį iš 3 metrų nuotolio. Apie tai pranešė Masačusetso Lowello universiteto (JAV) specialistai, ketinantys savo tyrimo rezultatus pristatyti kompiuterių saugumo konferencijoje „BlackHat“.
Šio universiteto mokslininkai sukūrė programą, kuri analizuoja žmogaus pirštų padėtį ant bankomatų ar kitų įrenginių klaviatūros PIN kodų įvedimo metu. Pirštų judėjimą, pasak tyrimo autorių, eksperimento metu fiksavo įvairių tipų vaizdo kameros, įskaitant ir tas, kurios integruotos į „Google Glass“ akinius bei kitus dėvimus įrenginius. Skirtingai nuo, pavyzdžiui, prie bankomato stovinčius žmones filmuojančių nešiojamųjų vaizdo kamerų, išmaniuosiuose akiniuose integruotos kameros yra praktiškai nepastebimos, o tokius akinius nešiojantys žmonės aplinkiniams nekelia įtarimo.
Pasak tyrėjų grupei vadovavusio profesoriaus Xinwen Fu, eksperimento metu naudotos vaizdo kameros, įskaitant ir „Google Glass“, padedamos specialios programinės įrangos daugiau nei 90 proc. atvejų teisingai automatiškai atpažino bankomate renkamus PIN kodus maždaug 3 metrų atstumu. Įdomu, kad tai pavyko padaryti net ir tais atvejais, kai žmogaus akys be išmaniųjų akinių net neįžiūri klaviatūra renkamų skaičių ar raidžių.
Amerikiečių mokslininkų sukurta programa bankomato klaviatūra ar išmaniojo telefono bei planšetės ekrane renkamus PIN kodus ar prieigos slaptažodžius perima analizuodama erdvinę žmogaus pirštų padėtį klaviatūros atžvilgiu, pirštų metamų šešėlių formą bei judėjimą bei kitas kompiuterines vaizdo analizavimo priemones, sakoma pranešime.
Programa esą tiksliai nustato vietą, kuri buvo liečiama fizinėje ar virtualioje klaviatūroje. Skelbiama, kad kai kuriais atvejais, kai buvo naudojami techniškai pažangesni kompaktinių vaizdo kamerų modeliai su optinio vaizdo priartinimo funkcija, tyrėjams pavykdavo perimti PIN kodus beveik 45 metrų atstumu nuo bankomato.
Kartą esą pavyko pavogti PIN kodą stebint kitoje gatvės pusėje esantį žmogų iš ketvirto aukšto lango. Tyrėjai skelbia, kad šis eksperimentas buvo atliktas siekiant sukurti saugesnes klaviatūras, kurios neleistų naudoti nešiojamuosius įrenginius su vaizdo kameromis PIN kodams ir slaptažodžiams vogti.