Nuo 2014 m. rugsėjo mėn. Europos Sąjungos vartotojai galės lengviau pasirinkti pageidaujamą dulkių siurblį – dauguma jų įgis specialią žymą apie energijos klasę ir kitas šiai prietaisų kategorijai svarbias ypatybes. Šis reikalavimas kol kas nebus taikomas tik šlapio valymo funkciją turintiems, taip pat belaidžiams su baterija veikiantiems bei pramoniniams dulkių siurbliams, taip pat centrinėms dulkių valymo sistemoms bei siurbliams-robotams.
„Šis žymėjimas leis vartotojams lengviau palyginti skirtingus dulkių siurblių modelius pagal svarbiausius kriterijus – energijos naudojimo efektyvumą, dulkių surinkimo ir išmetamo oro valymo kokybę, taip pat skleidžiamo garso lygį. Pasirinkę optimaliausią variantą, vartotojai galės sutaupyti ir mažinti elektros energijos sąnaudas pagal 2020 m. ES direktyvą. Taip pat tai paskatins gamintojus dar labiau tobulinti savo prietaisus, o prasčiausius rezultatus demonstruojantys gaminiai bus priversti išnykti iš rinkos“, – sako didžiausio pasaulyje buitinių ir profesionalių prietaisų gamintojo „Electrolux“ mažųjų prietaisų prekybos vadovas Baltijos šalyse Laurynas Skruibis.
Pasak jo, dulkių siurblių energijos klasės žymėjimas atitinka dabar galiojantį šaldytuvams, skalbiamosioms mašinoms ir kt. prietaisams, tačiau kartu yra pritaikytas specifinėms šių prietaisų kategorijos ypatybėms.
Dulkių siurblių energijos efektyvumas bus žymimas ant pakuotės įprastomis raidėmis nuo A iki G, kur A reiškia mažiausią energijos suvartojimą, o G – didžiausią. Analogišku principu bus žymima ir dulkių surinkimo bei išmetamo oro valymo kokybė – A – aukščiausia, G – žemiausia. Taip pat naujas žymėjimo standartas reikalauja nurodyti metinį elektros energijos suvartojimą pagal 87 kv. m ir 50-ies siurbimų standartą bei dulkių siurblio skleidžiamo garso lygį decibelais.
Nuo 2014 m. taip pat įsigalios ir naujos taisyklės, kurios apriboja gaminamų dulkių siurblių maksimalią galią iki 1600 W ir įtvirtina minimalius reikalavimus dulkių surinkimo kokybei.
Kai kurie „Electrolux“ dulkių siurbliai, pavyzdžiui „UltraOne Green“, jau turi A energijos efektyvumo klasę ir kartu užtikrina puikius išvalymo rezultatus, tačiau artimiausiu metu kompanija planuoja pristatyti ir nemažai naujų modelių.
Dažniausiai užduodami klausimai
-
Kokios dulkių siurblio savybės yra pačios svarbiausios?
Vertindami kelis skirtingus aspektus, kurie bus matuojami griežtais laboratoriniais testais, vartotojai galės patys nuspręsti, kas jiems svarbiausia. Tačiau šio ES diegiamo reguliavimo tikslas yra mažinti energijos sąnaudas, nedarant kompromisų siurbimo kokybei. - Kokia dalis dulkių siurblių gaus A kategoriją?
Šiuo metu apie tai kalbėti per anksti Tačiau reikia žinoti, kad mažinant energijos sąnaudas, tenka mažinti ir motoro galią, kas tiesiogiai įtakoja dulkių surinkimo efektyvumą. Tik geriausiems gamintojams pavyks priimti iššūkį ir sukurti dulkių siurblius, vienu metu pasižyminčius ir žemomis elektros energijos sąnaudomis, ir aukšta dulkių surinkimo bei išmetamo oro filtravimo kokybe, ir mažu triukšmingumu. -
Ar tiesa, kad vertinimo testai ne visiškai atspindi dulkių siurblių be maišelių efektyvumą?
Šie testai atitinka ES reguliavimą ir IEC standartus (Tarptautinė elektrotechnikos komisija (IEC) nuo 1906 m. yra pagrindinė elektrotechnikos prietaisų standartizavimo organizacija). Dulkių siurbliai be maišelių bus vertinami tokiu pat būdu, kad vartotojai galėtų objektyviai palyginti įvairių modelių rezultatus. -
Ar G energijos klasės dulkių siurbliai liks rinkoje?
Šiuo metu rinkoje esančius žemiausios klasės modelius, neturinčius žymėjimo, bus galima parduoti ir po 2014 m. rugsėjo mėn. Tačiau naujos taisyklės ribos žemiausios klasės gaminių patekimą į rinką.