Karai, net ir pasibaigę prieš keliolika dešimtmečių, nesileidžia nugramzdinami į užmarštį: sprogstamieji užtaisai toliau luošina žmones ir paverčia žemę netinkama žemdirbystei. Minų laukai yra tikra humanitarinė nelaimė visame pasaulyje, tad negali nedžiuginti žinia, atskriejusi iš Škotijos – tyrėjams pavyko sukurti naują įrenginį, kuris galėtų patikimiau aptikti sprogmenis. Tai turėtų padėti specialistams, ieškantiems ir nukenksminantiems nesprogusias minias.
Sugalvotąjį jutiklį sudaro plona polimero plėvelė, kurios elektronai, paveikti šviesos, peršoka į didesnės energijos lygmenis. Nebelikus šviesos šaltinio, elektronai galiausiai grįžta į pradinę padėtį perspinduliuodami šviesą. Kuomet sužadintas polimeras yra priartinamas prie elektronų stokojančių molekulių, paprastai būdingų daugeliui sprogmenų, molekulės perima dalį polimero elektronų, o tai sutrikdo šviesos perspinduliavimo procesą.
Kai kuriuose kituose įrenginiuose tam, kad būtų aptikti sprogūs garai, išnaudojamas fluorescentinis polimero šviesos spinduliavimo galios pokytis. Šiuo Škotijos tyrėjų darbo, išspausdinto „AIP Advances“ žurnale, atveju pirmąkart panaudojama kompaktinė silicio pagrindo mikrosistema, kad būtų išmatuojamas laiko, kurį elektronas praleidžia būdamas sužadintoje energijos būsenoje, pokytis.
Tokį matavimą mažiau įtakoja aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, išsklaidytoji šviesa, todėl jis turėtų būti gerokai patikimesnis. Pasak tyrėjų, tai taip pat labai geras pavyzdys, kaip viena kitą papildančios organinio puslaidininkio (polimero) ir neorganinio puslaidininkio (silicio) savybės gali būti sujungtos gaminant novatoriškus įrenginius.
Tyrėjų komandos sugalvotasis įrenginys dar nėra parengtas masinei gamybai, tačiau tolimesni darbai turėtų leisti išvalyti sprogmenimis užterštą žemę.