AB „Lietuvos energija“ valdoma Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (Kruonio HAE), skatindama atsinaujinančios energijos gamybą, pradėjo eksploatuoti didžiausią Lietuvoje saulės energijos panaudojimo sistemą. Ši alternatyvaus energijos šaltinius naudojanti sistema ne tik tausoja aplinką, bet ir leidžia sutaupyti. Sistema įdiegta bendradarbiaujant su alternatyvių energijos šaltinių panaudojimo paslaugas teikiančia bendrove „Terma“.
Naujoji saulės kolektorių baterija buvo sumontuota ant elektrodinės katilinės stogo. Saulės kolektoriaus baterijos veikimo principas – saulės spindulių energijos virsmas šilumine energija. Iš kolektoriaus paimta šilumos energija kaupiama trijose 15 m3 talpos šildytuvuose. Vandenį šildytuve kaitina gyvatukas, kuriame cirkuliuoja neužšąlantis skystis iš saulės kolektorių. Jei saulė nešviečia ir vandens temperatūra per žema, jis papildomai pašildomas elektriniais kaitintuvais.
Įrengiant šią sistemą buvo siekiama kelių tikslų – skatinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą ir atlikti ilgalaikę sistemos stebėseną bei jos efektyvumo matavimus. Saulės energijos panaudojimo sistema yra skirta elektrinės ūkinėms reikmės naudojamam vandeniui šildyti. Saulės energijos kolektoriai paruošti nenutrūkstamai metinei eksploatacijai. Planuojama per metus pagaminti daugiau nei 70 MWh šiluminės energijos. Tai leis sutaupyti apie 30 tūkstančių litų.
Kruonio HAE l.e.p. direktorius Gintaris Mekas komentavo naująjį įrenginį: „Sistemoje įrengti plokštieji saulės kolektoriai, kurių efektyvaus paviršiaus plotas – 106 m2. Sistema integruota į esamą karšto vandens ruošimo sistemą, todėl dirba ypač efektyviai. Šioje sistemoje yra įdiegtas šilumos skaitiklis, yra galimybė stebėti sistemos galingumą, pagamintos energijos srautus ir temperatūros pokyčius, tad ateityje šiuos duomenis bus galima palyginti su kitomis sistemos ir įvertinti jų efektyvumą“.
Pasak „Terma“ technikos direktoriaus dr. Vykinto Šuksterio, tokios sistemos Lietuvoje turi didelę perspektyvą plėtojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas numato įvairias paramos programas, skirtas atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo plėtrai bei panašių projektų įdiegimo skatinimui. Todėl tikimasi, kad atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančios sistemos bus aktyviai diegiamos ne tik namų ūkiuose, bet ir pramonėje.
Pradėjusi veikti birželio pradžioje, saulės kolektorių baterija jau pagamino 11,6 MWh energijos. Planuojama, kad šiuo būdu šildomas vanduo šiltuoju metų laiku visiškai patenkins elektrinės poreikius.