Gana daug IT rinkos specialistų ir ekspertų mano, jog energetiškai efektyvūs „Intel Atom“ bei ARM procesoriai artimoje ateityje turėtų tapti skaičiavimo centrų pagrindu. Tuo tarpu „Intel“ bei „Google“ atstovai abejoja tokių sprendimų sėkme.
ARM procesoriai sunaudoja tikrai juokingą kiekį tos energijos, kurios reikia dabartiniams serverių monstrams – „AMD Opteron“ bei „Intel Xeon“ procesoriams. Tačiau net naujausi ARM procesoriai – „Cortex A9“ bei „Eagle A15“ – palaiko tik 32 bitų komandas bei kolkas nesuderinami su X86 sistemų pagrindu veikiančiomis programomis.
„Intel Atom“ procesoriai sunaudoja daugiau energijos, nei ARM, tačiau yra spartesni bei suderinami su x86 sistemomis. Ir didelio kiekio tokių procesorių apjungimas skaičiavimo centruose turėtų pakeisti „Opteron“ bei „Xeon“ procesorius. Vis tik „Intel“ duomenų centrų vadovas Kirk Skaugen bei „Google“ viceprezidentas Urs Holzle mano, kad tokie sprendimai turi labai daug apribojimų.
Dabartiniai ARM procesoriai nepalaiko 64 bitų instrukcijų, kurios leistų dirbti su dideliais operatyviosios atminties kiekiais. ARM nesuderinamas su x86 sistemomis, taigi tektų perrašyti praktiškai daugybę serveriams skirtos programinės įrangos. Vieno srauto (single-thread) serverių užduotyse ARM praktiškai bevertis. Be to, nei ARM, nei „Atom“ nepalaiko aparatinės virtualizacijos, o tai laikoma viena iš svarbiausių ateities krypčių serverių segmente.
„Intel“ atstovas taip pat priminė, kad norint pereiti prie ARM procesorių, reikėtų išleisti šimtus milijonų JAV dolerių, norint įvykdyti sėkmingą migraciją daugiau nei 14 tūkstančių specializuotų serverių programų. Kaip pavyzdys buvo pateiktas perėjimas prie „Itanium“ procesorių, kuris užtruko beveik 10 metų. „Google“ atstovas mano, jog nepaisant visų taupiųjų procesorių privalumų, vykdant daugiasrautes (multi-thread) užduotis. Anksčiau ar vėliau didinti tokių procesorių kiekį vienoje vietoje taps neįmanoma dėl programinių įrangos problemų. Tad sprendimai su daugybe energetiškai efektyvių procesorių gražiai atrodo tik teoriškai, tačiau praktiškai paplis tik siaurose, nišinėse sferose.