Mokslininkai kuria naujas maskavimo technologijas, padėsiančias tankams „pradingti“, „prakaituoti“ ir net atrodyti panašiems į karvę.
Net ir iš toliau tanko sunku nepastebėti. Tačiau naudojant tinkamą maskuotę, kartais gali būti sunku pastebėti net žiūrint tiesiai į jį. Bent to siekia „chameleono“ sistemą kurianti Švedijos bendrovė „BAE Systems“, praneša NewScientist.com.
Ši sistema, kurią ketinama išbandyti dar šį mėnesį, – platesnių bandymų rasti būdų, kaip kovos lauke tankus padaryti mažiau pastebimus, dalis, teigia „BAE Systems“ atstovas Hishamas Awadas iš Didžiosios Britanijos.
Turint omenyje jų dydį ir palyginti mažą greitį, tankai dažnai tampa priešo ugnies taikiniais. „BAE Systems“ mano, kad jos kuriama sistema ne tik padarys tankus sunkiau pastebimus, bet ir užmaskuos juos termiškai, priverčiant šias transporto priemones „prakaituoti“ ar padarant juos panašius į karves.
Šiuo metu labiausiai į priekį pasistūmėjęs vizualinio kamufliažo sistemos kūrimas. Ja siekiama paslėpti tanko šonus, teigia H. Awadas. Pora abiejuose pusėse įmontuotų kamerų rinkinių fiksuoja aplink tanką esančią aplinką. Šių kamerų fiksuojami vaizdai tuomet siunčiami į ekranus, sumontuotus ant kitame tanko šone esančių šarvų. Tai primena televizijos projekcijas, aiškina H. Awadas. Ekranas bus įmontuotas į permatomus šarvus. Tačiau mokslininkams dar reikia sugalvoti, kaip paslėpti tanko paliekamus pėdsakus ir viršų.
„Kraštuose gali būti nutrūkimų“, – teigia Londono koledžo universiteto vaizdo laboratorijos vadovas Alanas Johnstonas. Tačiau, anot jo, sistema turėtų veikti, jei tik vaizdas ekranuose atnaujinamas pakankamai dažnai, o spalvos priderinamos prie esančiųjų fone.
„BAE Systems“ neatskleidžia daug detalių, tačiau teigia, kad tokią sistemą galima būtų naudoti jau po penkerių metų.
Nors ši technologija padarytų tanką sunkiau matomą, daug didesnis iššūkis paslėpti jo skleidžiamą šilumą. „Ši mašina skleidžia labai daug šilumos“, – teigia H. Awadas. Tai sukuria charakteringą terminę žymę, tad tankai tampa lengvais taikiniais į šilumos šaltinius taikančioms raketoms.
BAE tyrėjai taip pat kuria būdus, kaip surinkti variklio išmetamas vandens daleles ir nukreipti jas į tanko šonuose esančias šarvuotas plokšteles. Tuomet vanduo galėtų būti garinamas ir taip vėsinti tanko paviršių, panašiai, kaip prakaituojant.
Tačiau mokslininkai nori palėpti ne tik tanko skleidžiamą šilumą. Jie nori priversti vandenį labai greitai judėti tanko paviršiumi ir taip sukurti tam tikras formas. Atskiros plokštelės gali būti išjungiamos ir vėl jungiamos, jas naudojant kaip vaizdo elementus paprastoms formoms sukurti. „Tokiu būdu tankas gali atrodyti kaip „Ford Focus“ arba kaip karvė“, – teigia H. Awadas.