Britų inžinieriai kuria naujo tipo gynybos sistemą, kurioje naudojami lazeriai, apakinantys prie laivo besiartinančius piratus, praneša „The Telegraph“. Šis nemirtinas ginklas, kurį sukūrė gynybos kompanija „BAE Systems“, gali būti veiksmingai naudojamas prieš judančius taikinius, esančius daugiau nei už pusantro kilometro.
Kompanija ėmėsi kurti lazerius, reaguodama į vis dažnėjančius piratų išpuolius prieš prekybinius laivus, ypač prie Somalio krantų, kur piratai užgrobė ne vieną laivą.
Naujasis prietaisas veiksmingai paslepia laivą, apgaubdamas jį ryškia žalia lazerio šviesa, todėl piratai nuklysta nuo kurso ir negali nutaikyti ginklų į laivą.
„Lazerius naudojame kaip dirbtinę saulę, už kurios paslepiame laivą“, – pranešė Roy’us Clarke’as iš „BAE Systems“ pažangiųjų technologijų centro.
„Lazeris sukuria ryškią šviesą, kuri užgožia visus objektus regėjimo lauke.“ Lazeris gali paslėpti laivą ir dieną, ir naktį, į taikinį skleisdamas koncentruotą, beveik metro pločio ryškiai žalios šviesos spindulį, kuris gali laikinai apakinti.
Sistema tobulinama, siekiant ją pritaikyti naudojimui kartu su aukšto dažnio antžeminiu radaru, sugebančiu susekti mažus greitus laivus, kuriais plaukioja Somalio piratai.
Susekusi laivą, sistema automatiškai nukreipia į jį lazerį. Ji taip pat sugeba skleisti spindulius į kelis taikinius vienu metu, sukurdama blykčiojimą, kuris dar labiau apakina.
Lazerio spinduliuojama šviesa neviršija saugumo normų, ji negali visiškai apakinti. Taip siekiama apsaugoti niekuo dėtus laivus, kuriuos sistema klaidingai priskirs prie keliančių grėsmę.
„BAE Systems“ kuriamo naujo antipiratinio ginklo projekto vadovas Bryanas Hore’as pasakė: „Pastaruosius 18 mėnesių kūrėme antipiratinę sistemą, nes piratai užpuola vis daugiau laivų Adeno sąsiauryje ir Arabijos jūroje. Šis lazeris gali būti naudojamas kaip įspėjamoji priemonė. Piratai laivus užpuola netikėtai, tad kai radaras aptiks piratų laivą, o lazeris nukreips į jį spindulį, tai piratams bus aiškus įspėjimas. Piratams priartėjus, kai iki laivo liks 400–500 metrų, lazerio galia gali būti padidinta, ir tai išblaškys jų dėmesį.“
Pranešimas apie naująjį antipiratinį ginklą pasirodė po to, kai buvo paskelbta, jog siekiant sumažinti biudžetą, gali būti anuliuotas Didžiosios Britanijos kariuomenės postas, atsakingas už karinių jūrų operacijų prieš Somalio piratus vykdymą.
Manoma, kad šiuo metu Somalio piratai nelaisvėje laiko daugiau 600 jūreivių. 2010 m. visame pasaulyje įvyko 440 su piratais susijusių incidentų ir buvo apiplėštas 51 laivas.
Piratams rūpi ne tik prekybiniai tanklaiviai laivai ir krovininiai laivai. Britai Paulas ir Rachel Chandleriai daugiau nei metus buvo laikomi nelaisvėje po to, kai piratų gauja pagrobė juos iš jų jachtos, kuria jie plaukė aplink pasaulį.
Tikimasi, kad lazerį, kurio naudojimas dar turi būti patvirtintas vadovaujantis JT protokolu dėl akinančių lazerinių ginklų naudojimo, bus galima dislokuoti ir mažesnėse jachtose.