Britų mokslininkai išrado skenerius galinčius atskirti vandenį nuo sprogstančių skysčių.
Europos sąjunga davė leidimą naudoti naujos kartos rentgeno mašinas visuose Europos oro uostuose taip atverdama kelią keleiviams į lėktuvus įsinešti savo gėrimus.
Naujasis prietaisas gali patikrinti brūkšninius kodus, kad įsitikintų, jog turinys nėra suklastotas. Tikimasi, kad skeneriai pabaigs sumaištį oro uostuose, kur dėl draudimo įsinešti skysčius į lėktuvą milijonai keliautojų netgi atideda skrydžius. Manoma, kad oro uostose naujasis skeneris gali būti pradėtas naudoti kitų metų balandį.
Skysčių įsinešimas su rankiniu bagažu įsigaliojo 2006 m. rugpjūtį, kai policija atskleidė teroristų planus įsinešti į lėktuvą sprogiąsias medžiagas gėrimų pakuotėse. Pernai trys britai buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos už savo planus susprogdinti mažiausiai septynis lėktuvus, skraidinusius daugiau nei 200 keleivių, pasinaudojant chemikalais, supiltais į gaiviųjų gėrimų buteliukus.
Saugumo taisyklės neretai sukelia konfliktus prie oro uostų apsaugos punktų, kai keleiviai būna priversti išmesti savo gaiviuosius gėrimus, kvepalų buteliukus ir netgi saulės kremus prieš įlipdami į lėktuvą. Nuo 2011-ųjų balandžio planuojama sušvelninti šias taisykles oro uostuose, kurie turės modernius skenerius, sukurtus Durhamo universiteto kompanijos „Kromek“.
Bendrovės direktorius Arnabas Basu sako: „Geriausias iki šiol egzistuojančių skenerių ir naujųjų aparatų palyginimas galėtų būti toks: senieji skeneriai mato daiktus juodai ir baltai, o naujasis – spalvotai“.
Nors du buteliukai gali atrodyti identiškai, skeneris pasakys, kuriame yra tiesiog vanduo, o kuriame ne. „Nereikės buteliuko net atidaryti, pauostyti jo ar paimti mėginio. Tiesiog padėsite buteliuką po skeneriu ir jis parodys skirtumą: ar tai vanduo, ar sprogstantis skystis“, – teigia kūrėjai.
Kompanijos sukurti skeneriai taip pat gali perskaityti brūkšninius kodus ant gėrimų buteliukų ir patikrinti, ar turinys atitinka pakuotę. „Jeigu kas nors sumanys pakeisti butelio turinį, pavyzdžiui, į viskio butelį įpilti paprasčiausios arbatos, sistema tai pastebės“, – sako skenerio konstruktoriai.