Izraelio mokslininkų teigimu, žmonės, kurie serga sunkia paralyžiaus forma, netrukus galės naršyti internete ir vairuoti savo invalidų vežimėlius tiesiog kvėpuodami, praneša telegraph.co.uk.
Izraelio Rehovoto mieste įsikūrusiame Weizmanno mokslo institute dirbantys mokslininkai atlieka bandymus su „uodimo indikatoriumi“ (and. „sniff detector“), kuris užfiksuoja spaudimo pokyčius pritaiso vartotojo nosies ertmėje ir paverčia juos elektros signalais.
Prietaisas gali būti prijungtas prie specialios programinės įrangos ir naudojamas rodyklės kompiuterio ekrane ar invalido vežimėlio valdymui.
Mokslininkai išbandė prietaisą su 3 pacientais, sergantiems „uždaryto viduje sindromu“ (angl. locked-in syndrome), paralyžiaus forma, kai visiškai sveikas protas yra „uždarytas” paralyžiuotame kūne.
Viena 51 m. pacientė, kuri po patirto priepuolio nebegalėjo judėti, kalbėti ir mirksėti, šios technologijos dėka pirmą kartą galėjo pabendrauti su savo šeima. Po 20 min. kasdien 19 dienų trukusio mokymosi tinkamai įkvėpti per nosį, ji sugebėjo parašyti savo šeimai žinutę. Šiandien „uodimo indikatorius“ yra vienintelė priemonė, kurios pagalba ji gali reikšti savo mintis.
Pasak mokslininkų, kiti kojų ir rankų nevaldantys pacientai šio prietaiso dėka galėjo vairuoti invalido vežimėlį bei naršyti internete.
Noamas Sobelis, Weizmanno instituto neurobiologas, kuris paprastai tiria, kaip smegenys apdoroja kvapo pojūtį, beveik atsitiktinai išrado šį prietaisą. Pasak mokslininko, mintis sukurti tokį prietaisą jam kilo panaudojus olfaktometrą – prietaisą, kuris sukuria kvapo bangas.
„Mes pastebėjome, kad įkvėpimai per nosį yra labai geri ir greiti impulso sukėlėjai, - teigė jis JAV moksliniam leidiniui „Discover Magazine“. – Tuomet mes tiesiog supratome, kad užuot inicijavę kvapo suvokimą, mes galime inicijuoti bet ką: raides spausdinimo mašinėlėje ar posūkius, važiuojant invalido vežimėliu“.
Vis dėlto, Vokietijos Tubingeno universiteto darbuotojas Nielsas Birbaumeris abejoja, ar šiuo prietaisu galėtų naudotis visiškai paralyžiuoti pacientai. „New Scientist Magazine“ mokslininkas teigė, kad visiškai paralyžiuotiems pacientams gali nepavykti to padaryti, nes jie gali nepajėgti pilnai kontroliuoti savo raumenų sistemos. Į tai dr. N. Sobelis atsakė, kad sistema vis dar yra tobulinama.