Pirmąjį kartą karinio jūrų laivyno kovoje lėktuvas buvo pašautas lazerio spinduliais, praneša „Telegraph“. Vykdant slaptą bandymą Kalifornijos pakrantėje, keturios automatinės oro transporto priemonės (UAV) buvo pašautos ant karinio laivo raketos sumontuotu ginklu.
JAV karinio jūrų laivyno ir „Raytheon Missile Systems“ bendroje įmonėje sukurta technologija pasiekė etapą, kai lazeriai bus dislokuoti karo laivuose, kaip dalis artimojo veikimo gynybos.
Pirmąjį kartą 32 megavatų nukreiptos „kieto kūno“ lazerio energijos spindulys buvo iššautas iš karo laivo daugiau nei dviejų mylių (3,2 km) atstumu ir uždegė lėktuvą, skridusį maždaug 300 mph (134 m/s) greičiu.
Lazeris yra sumontuotas „Phalanx“ ginklų sistemoje, kuri turi radarų nustatymo sistemą. Taikymosi sistema buvo naudojama Irake, praktikuojantis šauti iš „Gatling“ kulkosvaidžio į raketas.
„Raytheon“ sukūrė sistemą, nupirkusi šešis standartinius komercinius lazerius automobilių pramonėje ir sujungusi juos, taip gaudama galingą spindulį, kurį nukreipia „Phalanx“ radarai.
„Raytheon“ bendrovės viceprezidentas kreipiamosios energijos ginklams Mike‘as Booenas teigia, kad bandymai iš San Nikolo salos buvo „puiki diena lazeriui“. „Tai realiau, nei „Žvaigždžių karai“, – sakė jis, kalbėdamas Farnborough aviacijos parodoje. – Mūsų lazeriai sunaikino automatines oro transporto priemones, padegdami jas. Tai pirmasis sėkmingas šūvis virš vandens. Dabar mes siekiame pristatyti pirmuosius kovos lauko lazerius, integruotus į tikras ginklų sistemas.“ Nepilotuojami lėktuvai dažniau yra naudojami žvalgybai arba puolimo flotilėse, ateityje bus reikalingi ginklai, kurie padėtų apsiginti nuo jų.
Didžioji dalis lazerio sistemos yra po deniu. Lazeris šauna nematomą spindulį, kuris pastebimas tik tuomet, kai pasiekia įsibrovėlį. Ši sistema taip pat skirta kovai su nedideliais laivais ir priešlaivinėmis raketomis. Ji bus pilnai paruošta kariuomenės naudojimui 2016 m.
„Toliau bus vykdoma gamyba, kadangi taip bus išspręsta didelė problema“, – teigia M. Booenas.
„Raytheon“ keletą metų nuosekliai tobulino lazerines technologijas, kurdama sausumos sistemą, kuri galėtų numušti minosvaidžių šovinius.