JAV Karinės oro pajėgos paskelbė, jog, sėkmingai užbaigus metus trukusius bandymus, šį savaitgalį pradėjo veikti hiperspektrinis karinis žvalgybinis palydovas. „Tactical Satellite-3“ arba tiesiog „TacSat-3“ dominantiems antžeminiams objektams identifikuoti ir jų koordinatėms nustatyti naudoja hiperspektrinę vaizdų technologiją.
Satelitas vos per 10 minučių nuo stebėjimų pradžios pateikia nešiojamo kompiuterio dydžio antžeminiams terminalams karines pajėgas dominančių taškų informaciją, įskaitant taškų koordinates ir tikėtiną objekto paskirtį. Per 13 mėnesių trukusį eksperimentinį skrydį „TacSat-3“ buvo panaudotas ir likviduojant žemės drebėjimo pasekmes Haityje ir Čilėje, panaudodamas ARTEMIS (Advanced Responsive Tactically Effective Military Imaging Spectrometer) spektrometrą, užfiksavo daugiau kaip 2100 nuotraukų.
„TacSat-3“ palydovas, savo darbą karinėje tarnyboje pradėjęs birželio 12 dieną, kartu su savimi gabena jutiklį, galintį aptikti įvairių objektų „elektromagnetinius parašus“. / ©AFRL |
---|
Satelito veikimo principas remiasi nuo įvairiausių objektų atsispindinčios šviesos matavimu. Visi objektai, atsižvelgiant į jų tipą, atspindi labai savito spektro bangas, kurios gali būti laikomos savotiškais jų „pirštų anstpaudais“. Būtent šiuos „pirštų anstpaudus“ ir detektuoja palydove sumontuoti hiperspektriniai jutikliai. „TacSat-3“ kompiuteriai analizuoja ARTEMIS duomenis, nustato, kokį konkrečiai objektą atitinka vienoks ar kitoks atspindėtos šviesos spektras ir kartu nusprendžia, ar toks objektas gali būti potencialus karinis taikinys. Kariškiai teigia, jog nuo orbitoje skriejančio žvalgo pasislėpti neįmanoma - optinius ir terminius jutiklius apgaunantys triukai hiperspektrinių vaizdų technologijos atveju visiškai neveiksmingi.
JAV Karinių oro pajėgų mokslinių tyrimų laboratorijos (AFRL) atstovų teigimu, „TacSat-3“ pirmąsias taktines operacijas pradės jau šiandien. „TacSat-3“ sukurtas vykdant karinę programą „Operationally Responsive Space program“, kurios tikslas - sukurti greitas, lanksčias ir pigias orbitines karių palaikymo sistemas. Idealiu atveju, kariškių užsakymu toks palydovas orbitoje galėtų atsidurti jau per kelias dienas, tuo tarpu tradicinių palydovų atveju to reikėtų laukti mėnesius ar net metus. „TacSat-3“ sveria vos 400kg. Jis taip pat sukurtas vadovaujantis moduliniu principu - tai reiškia, jog jo korpusas gali būti pritaikomas įvairiems tikslams, skiriasi tik viduje montuojamų modulių pobūdis.
Apžvalgininkų teigimu, labai neįprasta tai, kad šis karinis prototipas buvo sukurtas per labai trumpą laiką. Kokio tipo objektus ir medžiagas gali atskirti ARTEMIS, šiuo metu yra karinė paslaptis. Tačiau dar 2006 metais atskleistame AFRL dokumente rašoma, jog greta „gausių kitų savybių, palydovas gali aptikti olas ir įėjimus į tunelius, kurių kitaip iš viršaus neįmanoma pastebėti“.