Mobilieji telefonai, nelaidinės interneto technologijos bei kai kurie kiti prietaisai sukelia elektromagnetinius laukus, kurie gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Europos Parlamento (EP) balsavimui teikiamoje teisiškai neįpareigojančioje ataskaitoje raginama persvarstyti leistinas elektromagnetinių laukų ribas, atsižvelgiant į galimą žalingą jų poveikį sveikatai.
1999 m. ES Tarybos rekomendacijoje buvo patvirtintos tokios elektromagnetinių laukų ribinės vertės GSM ruože (900 MHz): 41,25 volto/metrui; DCS ruože (1800 MHz): 58,33 volto/metrui; UMTS ruože (2100 MHz): 61 voltas/metrui. Bent devynios ES šalys nustatė ir griežtesnes apsaugos normas, tarp jų – Belgija, Graikija, Lenkija ir Liuksemburgas.
Pasak EP nario Šarūno Biručio, Europos Komisija iš naujo raginama persvarstyti leistinas elektromagnetinių laukų ribas, atsižvelgiant į naujausius mokslinius duomenis. „Siūlome, kad kiekvieną nelaidiniu principu veikiantį elektromagnetines bangas skleidžiantį prietaisą būtų privaloma žymėti etiketėmis, kuriose būtų nurodoma elektromagnetinių bangų emisijos galia. Siekiame, kad bent jau mokyklos, vaikų lopšeliai, senelių namai ir sveikatos priežiūros įstaigos būtų atitinkamu atstumu, nustatytu pagal mokslinius kriterijus, nutolusios nuo mobiliojo ryšio antenų ar aukštos įtampos elektros laidų“, – sakė Š. Birutis.
ES šalims, vietos ir teritorines valdžios institucijoms siūloma sukurti vieną leidimo įrengti antenas ir siųstuvus sistemą, taip pat internete visuomenei pateikti „aukštos įtampos linijų, radijo dažnio ir mikrobangų, ypač skleidžiamų telekomunikacijų bokštais, radijo ryšio perdavimo stotimis ir telefonijos antenomis įrenginių išdėstymo žemėlapius“.
Europarlamentarai atkreipė dėmesį į tai, kad 10-20 m. amžiaus vaikai ir jaunimas ypač dažnai naudoja mobiliuosius telefonus, nors ir lieka neaiškumų dėl galimo jų pavojaus sveikatai, ypač jaunuoliams, kurių smegenys vis dar vystosi. Pasak Lietuvos atstovo Š. Biručio, EP nariai kritiškai vertina kai kurias „ypač agresyvias“ ryšio operatorių rinkodaros kampanijas – tokias kaip mobiliųjų telefonų, skirtų tik vaikams, pardavimas arba paaugliams skirti „nemokamų minučių“ planai.
Deputatai ragina skirti daugiau lėšų vidutinio ir labai žemo dažnio bangų poveikio sveikatai tyrimams, o tiriant elektros perdavimo linijų poveikį pagal galimybes pasinaudoti ES transeuropinių energijos tinklų fondais. Galbūt dėl didelės mobiliojo ryšio kompanijų lobistų įtakos, nuo 2006 m. nuolatos atidedamas tarptautinio epidemiologinio tyrimo INTERPHONE išvadų paskelbimas. Tyrimo tikslas – pagrįstai išsiaiškinti, ar yra ryšys tarp mobilių telefonų naudojimo ir tam tikrų vėžio formų, tarp jų, smegenų, klausos nervų ir paausio liaukos auglių.
Europarlamentarai ragina valstybes nares pasekti Švedijos pavyzdžiu ir pripažinti asmenis, kurie pasižymi ypatingu jautrumu elektromagnetiniams laukams, neįgaliaisiais, užtikrinant jiems tinkamą apsaugą ir vienodas galimybes. Savo ruožtu jie reiškia didelį susirūpinimą dėl to, kad draudimo bendrovės linksta į civilinės atsakomybės draudimą neįtraukti rizikos, susijusios su elektromagnetiniais laukais.