Europos Sąjungoje baigėsi rinkos priežiūros kampanija, kurios metu buvo tikrinama aparatų elektromagnetinio suderinamumo reikalavimų atitiktis. Tai jau antroji ES valstybių narių administracijų bendrai vykdyta kampanija – joje dalyvavo 16 ES šalių narių administracijų, vykdančių elektromagnetinio suderinamumo priežiūrą. Vienas iš tikslų buvo pagerinti bendradarbiavimą tarp ES šalių narių šioje srityje bei viešinti EMS reikalavimų svarbą visuomenėje – tiek tarp vartotojų, tiek tarp gamintojų (teikėjų į rinką). Kampanija buvo vykdoma pagal EMS administracijų priimtas vykdymo taisykles, o jos rezultatus bei bandymų protokolus kiekviena šalis siuntė į Europos institucijų ryšių ir informacijos resursų centrą CIRCA.
Minėtoje kampanijoje Lietuvai atstovavo RRT. Buvo tikrinama, ar prekyboje esantys elektriniai įrankiai atitinka ES elektromagnetinio suderinamumo (EMS) direktyvos 2004/108/EB reikalavimus, t. y. ar skleidžiamų trikdžių spinduliuotė atitinka darnųjį standartą EN 55014-1. Buvo tikrinama, kaip laikomasi ne tik techninių, bet ir administracinių, būtent CE ženklinimo bei EB atitikties deklaracijos (DoC), elektriniams įrankiams taikomų reikalavimų. Pagal kilmės šalis aparatų pasiskirstymas toks: 186 aparatai buvo pagaminti Kinijoje, 93 – Europoje, 9 – kitur, net 114-os aparatų kilmės šalis nenustatyta. Iš viso buvo patikrinti 405 elektriniai įrankiai. Lietuvoje išbandyta 20 aparatų, t. y. 5 proc. bendro skaičiaus. Iš 402 išbandytų, 80 aparatų (t. y. 20 proc.) neatitiko techninių reikalavimų (Lietuvoje iš 20 išbandytų trys aparatai netenkino standarto reikalavimų). Leistinąsias trikdžių įtampos ribas viršijo 46 aparatai, o leistinąsias trikdžių galios ribas viršijo 62 aparatai. Tikrinant administracinius reikalavimus, nustatyta, kad tik 4 gaminiai iš 405 neturėjo CE ženklo, nebuvo parengtos 63 gaminių (15,6 proc.) EB atitikties deklaracijos (iš Lietuvoje tikrintų – 7, t. y. 35 proc.), 84 gaminių DoC užpildytos neteisingai (Lietuvoje – 5). Apibendrinus administracinių bei techninių reikalavimų laikymosi patikrinimą, nustatyta, kad net 50 proc. patikrintų elektrinių įrankių neatitiko ES reikalavimų. Buvo imtasi atitinkamų priemonių, kad šie neatitinkantys reikalavimų, skleidžiantys neleistinus trikdžius elektriniai įrankiai nepatektų vartotojams.
Atkreiptinas dėmesys, kad nemažai gamintojų bei importuotojų nežino, kaip teisingai užpildyti gaminio atitikties deklaraciją. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas Europos Sąjungoje, atlikęs gaminio atitikties įvertinimą, prieš teikdamas gaminį į rinką privalo parengti atitikties deklaraciją. Rengiant deklaracijas reikia vadovautis LST EN ISO/IEC 17050-1:2004 ir LST EN ISO/IEC 17050-2:2004 standartais. Atliekant gaminio elektromagnetinio suderinamumo reikalavimų atitikties vertinimą, reikia vadovautis Elektromagnetinio suderinamumo techniniu reglamentu. Aparatų atitikties vertinimo, elektromagnetinio suderinamumo bandymų, CE ženklinimo bei DoC rengimo klausimais galima kreiptis į RRT Aparatūros ir įrenginių elektromagnetinio suderinamumo kontrolės skyrių, tel. (8 37) 33 4040, arba elektroniniu paštu emc@rrt.lt.
Siekiant apsaugoti vartotojus nuo nekokybiškų bei trikdžius skleidžiančių gaminių, tokios bendros kampanijos Europos Sąjungoje bus vykdomos reguliariai.